Filmový Alois Nebel získal v Berlíně kulturní cenu Georga Dehia

Letošní kulturní cenu Georga Dehia získal v Berlíně český film Alois Nebel. Porota ocenila hlavně originalitu zpracování složitého tématu německo-českých poválečných vztahů. Cenu uděluje pod záštitou spolkové vlády Německé kulturní fórum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní roli ve filmu Alois Nebel ztvárnil Miroslav Krobot

Hlavní roli ve filmu Alois Nebel ztvárnil Miroslav Krobot | Foto: Anifilm

Günther Winands z úřadu vládní zmocněnkyně pro kulturu a média vyzdvihl, že film s tématem poválečných událostí v československém pohraničí dokázal oslovit zejména mladé publikum.

Přízeň publika těší i scénáristu a spoluautora komiksové předlohy, z níž snímek vychází, Jaroslava Rudiše.

„Mám radost z každé ceny, ale úplně největší radost mi dělá to, že ten lidi oslovuje,“ říká Rudiš.

Podle něj večer v Berlíně ukázal, že Alois Nebel neřekl poslední slovo, a chtěli by se k němu s výtvarníkem Jaromírem 99 ještě určitě někdy vrátit.

„Těch příběhů je tam zakopaných k nalezení taková spousta, že by se o nich dala psát spousta dalších knih,“ dodává Rudiš.

Úspěch Nebela těší i Jaromíra Švejdíka, alias zmiňovaného Jaromíra 99. „Komiksová postava, to je úplně něco jiného, ta prostě žije mnohem déle. A u těch největších komiksových postav, tak ty ožijí, žijí mezi námi a lidé je vnímají jako živé postavy,“ říká Jaromír 99.

Do světa takto z komiksu vystoupil už i Alois Nebel. „Vím, že už teďka žije, že už jako zůstane,“ podotýká výtvarník.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme