Filmový festival v Karlových Varech letos zahájí film o operaci Anthropoid

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech letos zahájí film, který zachycuje kus československé historie. Světovou premiéru bude mít film Anthropoid. Vypráví příběh parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří v roce 1942 v Praze provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anthropoid | Foto: kviff.com

Film režíroval Brit Sean Ellis, který se námětu věnoval 12 let. Do hlavní role obsadil Jamieho Dornana, známého například z Padesáti odstínů šedi. Ve snímku Antropoid hraje Jana Kubiše.

„Víte, my jsme se o tomto příběhu neučili. Nebo jsem neposlouchal. Takže jsem o operaci Anthropoid četl poprvé ze scénáře. A ten příběh mě uchvátil. Je fascinující, že jsem se o něm dozvěděl až nedávno,“ popisoval Dornan.

Režisér Sean Ellis už dříve řekl, jak přišel na český námět: „Narazil jsem na něj náhodou. Pomyslel jsem si, že je to neuvěřitelný příběh odvahy a statečnosti. Češi byli v nesmírně složité situaci. Život za války byl docela dobře možný, když člověk sklonil hlavu. Ale stejně bylo nutné se ptát, jak dlouho takový klid vydrží.“

Film Anthropoid se natáčel v Česku. V barrandovských ateliérech vyrostla replika kostela sv. Cyrila a Metoděje. Natáčelo se také v lesích ve vojenském újezdu Brdy a v centru Prahy.

Film se točil čtyři měsíce. Historik a poradce filmu Zdeněk Špitálník už dříve řekl, že snímek nebude dokumentem, který by všechny historické události přesně popsal:

„Připravovaný film není přesnou dokumentární rekonstrukcí historických událostí. Ale je to příběh, který by měl oslovit obrovské množství zejména zahraničních diváků. Řada věcí je proto v tomto snímku upravena, řada zjednodušena.“

Ve filmu si zahrály také české herečky - Aňa Geislerová nebo Alena Mihulová.

Anthropoid - Geislerová, Murphy | Foto: kviff.com

Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme