Filmový román o nadpřirozenu Tmář a jeho rod získal Cenu Andreje Stankoviče

Skupina kritiků a osobností kulturní scény, která se hlásí k odkazu básníka a publicisty Andreje Stankoviče, dnes v pražském kině Ponrepo udělila Ceny samozvanců. Tradičně bývají oceňovány snímky, které vesměs zůstávají mimo pozornost většinových médií. Letos získal hlavní cenu Karel Vachek s filmem Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Vachek | Foto: MFDF Jihlava

Z vítězství má radost i Radim Procházka, který snímek produkoval. „Velice si ho vážím. Myslím, že je to přesně naše krevní skupina, to ocenění, ti lidé, kteří se kolem něj sdružují, nebo i to publikum, které dneska přišlo do Ponrepa,“ svěřil se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Producent vítězného snímku Tmář a jeho rod Radim Procházka byl hostem pořadu Stalo se dnes

Filmová cena Andreje Stankoviče je podle Procházky známkou toho, že se snímek líbil lidem, kteří se ve filmech a kultuře skutečně vyznají. „Doufejme, že i přinese další diváky, protože tenhle film se pořád v kinech samozřejmě promítá, hlavně právě tady v kině Ponrepo, takže neházel bych dopředu flintu do žita. Třeba to pomůže a prolomíme nějakou magickou hranici v horních žebříčcích návštěvnosti kin,“ dodal.

O dílech Karla Vachka, které sám režisér už dvacet let označuje jako filmové romány, se podle Procházky vypráví jen obtížně. Nemají totiž klasický dramatický oblouk, ale jedná se spíše o eseje s mnoha paralelními ději a paralelními příběhy.

„Konkrétně tenhle se zabývá mnoha různými tématy, ale hlavně náboženstvím, vírou v Boha, věcmi nadpřirozenými. Vlastně Vachek říká, že by se jimi měly více zabývat obory jako umění a věda a nenechávat prostor mezi současným poznáním a nějakou sférou, která je za ním, takovým těm šarlatánským esoterickým oborům, které ho čím dál víc okupují, zneužívají,“ přiblížil.

Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme