Filmy o Harrym Potterovi vydělaly téměř 8 miliard dolarů

Filmový Harry Potter se divákům v Americe představil přesně před deseti lety. Od té doby se stala série o malém čarodějnickém učni komerčně nejúspěšnější v dějinách filmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harry Potter

Harry Potter | Foto: Warner Bross

Za snímky kina celosvětově utržila 7,7 miliardy dolarů. Snímky přitom byly velmi populární nejen v anglosaském světě, ale téměř ve všech koutech planety.

Tržby autorům „Potterovské série“ přinesly asi pětinásobný zisk, než byly vynaložené náklady. Míra výnosnosti však měla u posledních dílů sestupnou tendenci. Kámen mudrců, první film uvedený v roce 2001, přinesl skoro desetinásobek produkčních nákladů. Princ dvojí krve z roku 2010 už ani ne čtyřnásobek.

Filmy o Harrym Potterovi se zařadily k takovým fenoménům, jakým byly například snímky o Indiana Jonesovi, Star Wars nebo Piráti z Karibiku. Pottera v historii překonala jen série filmů o Jamesi Bondovi, těch však je 22, zatímco Potterů jen osm.

Vít Pohanka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme