Finále Plzeň odstartuje film Czech made man

Letošní plzeňské Finále zahájí nový film mladého režiséra Tomáše Řehořka Czech made man s Janem Budařem v hlavní roli. Festival kinematografie ale láká i na setkání s výjimečnými osobnostmi českého filmového světa - mimo herečky Ivy Janžurové nebo scénáristy Jana Procházky to letos to bude manželská dvojice Vlasta Chramostová a Stanislav Milota.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finále Plzeň 2011 | Foto: Finále Plzeň

Promítnut bude i snímek Spalovač mrtvol. Jak upozorňuje ředitel přehlídky Ivan Jáchim, je to film, na kterém oba spolupracovali - Stanislav Milota jako kameraman a Vlasta Chramostová představitelka jedné z ženských rolí. K vidění budou i záznamy takzvaných bytových představení Play Macbeth a Zpráva o pohřbívání v Čechách, ve kterých se Chramostová s Milotou potkali.

Sekce fenomén doby se loni věnovala českému undergroundu, letos připomene legendární festival Porta, a to filmařskýma očima. Organizátoři Finále chtějí Portu představit jako festival, který je složen z trampské a folkové hudební části, ale nejen to. „Chceme se bavit o fenoménu Lochotína, desítek tisíc lidí, organizaci svazáků,“ dodává Jáchim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Rajlichové

Předsedkyní festivalové poroty bude operní pěvkyně a herečka Soňa Červená. „Byla jsem v mnoha porotách - hudebních, činoherních, pěveckých - a docela jsem se tam cítila dobře, myslím, že k tomu mám co říct. Jestli mám co říct k filmu to se ukáže,“ říká Červená. Dodává, že jako divačku ji nejvíce zaujme inteligentní scénář a režie, která nepůsobí jako režie, ale jak Červená podotýká, „jde sama od sebe“.

Některou z filmových projekcí plzeňského Finále je možné navštívit do 23. dubna.

Eva Rajlichová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme