Fond kinematografie by mohl podpořit snímky pro děti či animované filmy

Filmaři doufají, že dojde k oživení filmového umění a začne se natáčet více animovaných snímků i titulů pro děti. Přispět by k tomu měl nový zákon o audiovizuálních dílech. Poslanci přehlasovali veto prezidenta Václava Klause a změnu zákona o podpoře kinematografie v prosinci schválili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový pás

Filmový pás | Foto: stock exchange

Na moderní zákon o audiovizi čekali filmaři 20 let. Předcházející norma, sepsaná dávno před rokem 1989, přestala vyhovovat současným požadavkům. I těm z Evropské unie.

Obsahuje totiž mimo jiné nařízení o existenci Fondu kinematografie, ze kterého by měly být podporovány kvalitní snímky.

„Řada filmů, které byly v posledních letech natočeny, jsou takzvané nízkorozpočtové komedie ze současnosti, a řada z nich vznikla bez podpory Státního fondu kinematografie," říká předsedkyně Asociace producentů v audiovizi Helena Uldrichová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Fond kinematografie se zajímala reportérka Michaela Vetešková

„Finančně náročnější projekty - ať už je to dětská výpravná pohádka nebo animovaná tvorba, která tady má velkou tradici - bez státních dotací nevzniknou,“ upozorňuje.

Prezident České republiky Václav Klaus se vznikem fondu kinematografie nesouhlasil a nový zákon odmítl schválit.

Podle něj je filmový průmysl standardním obchodním odvětvím. V prohlášení uvedl, že skutečným problémem současné české kinematografie není nedostatek financí, ale málo tvůrčí invence. Poslanci Klausovo veto přehlasovali.

„Smyslem tohoto zákona nebylo, aby byly podporovány všechny filmy. Podpora je i nadále selektivní, přísně výběrová za jasných kritérií, navíc bude mnohem transparentnější. Rada nerozhoduje sama - budou mít k dispozici expertní posudky, kterými se do určité míry musí řídit,“ upřesňuje Uldrichová.

Ve fondu kinematografie má být 230 milionů korun, které pocházejí od těch, kteří se podílejí na výrobě filmů.

„Jsou to dvě procenta z reklamy komerčních televizí, což zhruba představuje částku 150 milionů ročně. Pak je to jedno procento z každé vstupenky do kina, nějaké drobné peníze z převzatého vysílání a z VOD, což jsou takzvané služby Video On Demand, ale kde je odklad až do roku 2016, takže to jsou prostředky, se kterými se počítat nedá. A pak je tam prodej takzvaných starých českých filmů, které byly natočeny za doby Československa do roku 1991,“ vyjmenovává Uldrichová.

Státní fond kinematografie bude spravovat i Program podpory filmového průmyslu, který zatím patřil pod ministerstvo kultury. Resort ještě v lednu vypíše konkurz na šéfa státního fondu.

Michaela Vetešková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme