Forman je skvělý vypravěč, vzpomíná na rozhovory americký zpravodaj Vít Pohanka

Držitel několika filmových Oskarů slaví 80. narozeniny. V Americe těžko najdete druhého Čecha, který se dokázal Američanům tak vrýt pod kůži a prostřednictvím svých filmů promluvit i do jejich duše. Náš washingtonský zpravodaj Vít Pohanka s Milošem Formanem několikrát mluvil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Forman ve vysílání Radiožurnálu

Miloš Forman ve vysílání Radiožurnálu | Foto: Vilém Janouš

Při udělování Oskarů za rok 1975 soupeřili o zlatou sošku za režii Federico Fellini, Stanley Kubrick, Sidney Lumet a Robert Altman. Cenu ale získal za film Přelet nad kukaččím hnízdem režisér, který byl v Americe ještě před pár lety považovaný spíš za outsidera.

Miloš Forman je skvělý vypravěč. Třeba mi líčil, jak s kdysi Václavem Havlem plánovali filmovou adaptaci Kafkova Zámku:

„Odjeli jsme spolu do Siřemi, kde žila kdysi Kafkova sestra, u které on vždycky přes léto byl a tam psal ten Zámek.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký zpravodaj ČRo Vít Pohanka vytvořil sestřih ze svých rozhovorů s Milošem Formanem

Záměr najít někoho, kdo by Kafku osobně pamatoval, nevyšel.

„‚Tady žádnej Kafka nikdy nebyl,‘ tvrdili. Ta Siřem byla totiž v pohraničí, takže ti Češi, co tam byli před válkou, byli odsunutí a přišli tam Němci. No a zase po válce byli Němci odsunutí a přišli tam úplně noví Češi, takže nikdo nikoho z minulosti neznal. Tak jsem si říkal ‚Ježiš, to by byl krásnej začátek filmu.‘ Ale pak nás samozřejmě všude s filmem o Kafkovi vyhnali,“ vyprávěl.

Kafkův Zámek se tedy Miloši Formanovi s Václavem Havlem natočit nepodařilo. Ale pozdější nápady už se uchytily. Miloš Forman se v šedesátých letech stal uznávaným filmařem.

Za Lásky jedné plavovlásky byl poprvé nominovaný na Oskara, za Hoří má panenko podruhé. Tenkrát ještě zlatou sošku v kategorii zahraniční film nedostal. Ale to se mělo změnit. Ke světovosti Miloše Formana nejspíš přispěla paradoxně invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Dozvěděl se o ní v Paříži:

„Zajímavé bylo, že moji francouzští kamarádi to říkali, že to přijde, zatímco Češi tomu nevěřili, že by se to mohlo stát.“

Varhan Orchestrovich Bauer / Javier Bardem / Natalie Portman / Miloš Forman | Foto: Tomáš Vodňanský

Miloš Forman se pak rozhodl odejít do Ameriky. Nové začátky nebyly lehké. Jeho první americký film Taking Off – Odcházení získal sice cenu v Evropě na festivalu v Cannes, v Americe ale komerčně propadl.

Následovalo několik let hledání nových možností. Všechno se změnilo, až když Forman spojil své síly s Michaelem Douglasem coby producentem a natočil Přelet nad kukaččím hnízdem. Výsledkem bylo 5 Oskarů, přičemž jeden z nich si odnesl i Miloš Forman za režii.

Po světovém úspěchu filmů Vlasy a Ragtime umožnil komunistický režim slavnému krajanovi, aby i v Praze a Kroměříži mohl točit začátkem 80. let Amadea. Musel ale něco slíbit:

Oscarový režisér Miloš Forman slaví osmdesáté narozeniny

Číst článek

„Povolili mi to kvůli penězům. Žádal jsem o vjezdní doložku už dvakrát předtím, ale teď, když šlo o byznys, tak to možný bylo. Když jsem přiletěl, tak mě hned zavezli k řediteli Státního filmu, který mi řekl, že mi povolí tady natáčet, když mu slíbím, že nebudu vyhledávat disidenty. Já mu řekl, že mi musí dát ruku na to, že když disident vyhledá mě, že nebudou ubližovat jemu ani nám. On mi na to ruku dal.“

Miloš Forman v Americe našel nový domov a rozhodl se v ní zůstat i po roce 1989. Rozhovorům s novináři nebo vystoupením na veřejnosti se vyhýbá. Když už se k němu ale dostanete, je ochotný si popovídat i třeba o prezidentu Baracku Obamovi:

„Obama pro mě zklamání není, protože on dělá, co může. On si velice dobře uvědomuje, že všem vyhovět nemůže a že k tomu, aby to nějak vybalancoval, musí udělat určité kroky, které se nebudou líbit ani těm, ani těm. No a ti, kteří s ním nesouhlasí, jsou vždycky nejhlasitější. Já osobně mám pocit, že bude zvolený znovu.“

Čáslavští pošlou Formanovi k narozeninám dokument o rodném městě

Číst článek

V poslední době se Miloš Forman stáhnul do ústraní domova ve státě Connecticutt. Před několika dny mi jeho manželka Martina vysvětlila, že už necítí potřebu něco sdělovat prostřednictvím médií.

A mě to vlastně ani nepřekvapilo. Po tom, co Miloš Forman dokázal sdělit svými filmy, ať už natočenými v Čechách nebo v Americe, jsou asi všechny rozhovory nadbytečné.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme