Harold a Maude se budou promítat v rámci Projektu 100

V jedné populární skladbě se zpívá, že když dva se rádi mají, i v lednu je jak v máji. O pravdivosti se můžete nejjednodušeji přesvědčit v kině. Do potemnělých sálů dnes totiž v rámci dalšího ročníku Projektu 100 nastupuje neodolatelná černo-humorná klasika o jedné excentrické dvojici, která zahřeje, i kdybyste seděli v mrazáku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harold a Maude | Foto: Asociace českých filmových klubů

Dle úvodní scény Harolda a Maude snímek nevyhlíží zrovna optimisticky. Vidíme akorát neznámou postavu, jak sestupuje ze schodů do pokoje, v poklidu zapálí svícen, přichystá si oprátku a oběsí se. Seznamte se s Haroldem, dvacetiletým mladíkem, který má enormní množství peněz a enormní množství volného času, a tak ze srandy před svojí společensky vytíženou matkou finguje sebevraždy.

Je posedlý myšlenkami na smrt, tudíž nepřekvapí, že se jeho dalším koníčkem stalo navštěvování pohřbů. Během sledování truchlících začne potkávat čipernou madam, která mu jednoho dne nabídne svezení. Překvapivě se ale jedná o svezení v jeho vlastním autě.

Seznamte se tedy s Maude, devětasedmdesátiletou vitální stařenkou, která žije v železničním vagónu plném nejrůznějších tretek. Maude se absolutně nestará o to, co se bude dít zítra, nesnáší autority a udělá zkrátka cokoliv ji zrovna napadne. Jednoduše řečeno žije naplno a vychutnává si každou hodinu svého drahocenného života. A ačkoliv je Harold v podstatě jejím přímým protikladem, naleznou k sobě vzájemnou cestu.

Film Harold a Maude by mohl být taktéž typickým vzorem pořekadla, v němž láska kvete v každém věku. Neočekávejte však gerontofilní sklony, ústřední dvojici sice odděluje značný věkový rozdíl, přesto ho vcelku brzy začnete ignorovat. Role jsou totiž natolik skvěle napsané a zahrané, že si k postavám začnete budovat obdobný vztah jako oni k sobě.

Jejich vtipné a svérázné eskapády se těžko k něčemu přirovnávají, mají natolik milou a upřímnou atmosféru, že si s nimi přejete okamžitě blbnout též. Z Harolda a Maude číší ohromná energie, kterou jim může většina filmových párů jen kdesi v rohu závidět.

Ačkoliv se dá dílo Hala Ashbyho považovat za nadčasové, o čemž kupříkladu svědčí úžasná nálada během do posledního místa naplněného představení v Karlových Varech v roce 2007, je dobré vzít v potaz i dobu vzniku.

Na začátku sedmdesátých let, kdy ustupovalo hnutí hippies, Ashby provokativně a nesentimentálně předvedl milostný příběh plný humoru a individuálního způsobu nahlížení na svět. Není pak divu, že si tím zrovna neuchlácholil konzervativní kritiku a spoustu mladých rebelů, kteří se v lecčems shodovali s Haroldem.

Dnes už se vlna odporu jen těžko vzedme, když jsou tabu ohledně stáří, mládí, sexu, života či smrti pravidelně bořeny všemi možnými způsoby. Díky tomu zůstává pouze čirý filmový požitek, na němž má nemalý podíl i Cat Stevens. Bez jeho skladeb by zmiňovaný laskavý náboj nebyl natolik komplexní, aby vás v závěru upřímně dojal a možná i vydoloval nějakou tu slzu.

U filmu Harold a Maude naštěstí fungují všechny podstatné složky, a to způsobem, který s emocemi lacině nemanipuluje. Výborní Bud Cort a Ruth Gordonová, spousta roztomilých drobných nápadů a nepřekonatelně krásný pocit ze sledování jsou jedinečnými důkazy, proč se vyplatí koukat na starší snímky.

Pokud byste si měli vybrat jen jeden kousek z letošního Projektu 100, osobně bych se přimlouval právě za tento. Jeho poselství a univerzálnost má největší potenciál zaujmout i masového diváka.

Související odkazy: ČSFD (flash trailer), Asociace českých filmových klubů

Harold a Maude (Harold and Maude), drama, romantický, komedie, USA, 1971, 91 min

Režie: Hal Ashby, scénář: Colin Higgins, kamera: John Alonzo, střih: William A. Sawyer, Edward Warschilka, produkce: Colin Higgins, Charles Mulvehill, hudba: Cat Stevens

Hrají: Ruth Gordon (Maude), Bud Cort (Harold), Cyril Cusack (Glaucus), Ellen Geer (Sunshine Doré), Vivian Pickles (Mrs. Chasen), G. Wood (psychiatr), Judy Engles (Candy Gulf), Charles Tyner (strýc Victor) a další

Martin Čuřík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme