Havlovo Odcházení ovládlo nominační večer Českého lva

Pražské kino Lucerna má za sebou nominační večer výročních filmových cen Český lev. Nejvíce nominací – celkem 12 – získal debutový snímek Odcházení dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ester Kočičková a Jakub Žáček uváděli nominační večer Českého lva | Zdroj: ČTK

Odcházení se probojovalo prakticky do všech kategorií včetně těch nejprestižnějších za režii, nejlepší film a mužské i ženské herecké výkony v hlavních i vedlejších rolích.

Křišťálovou sošku za nejlepší film mohou během finálového večera získat také snímky Rodina je základ státu, Poupata, Alois Nebel nebo Nevinnost. O nominacích rozhodovali členové České filmové a televizní akademie.

Nejúspěšnějším hercem se stal alespoň co do počtu nominací Oldřich Kaiser. Za nejlepší výkon ve vedlejší roli má šanci na zisk Českého lva za filmy Vendeta a Odcházení.

Nominaci za nejlepší výtvarné řešení filmu získal kromě Fimfára či Aloise Nebela i snímek Autopohádky. Jednoho z animátorů Michala Žabku postup mezi pět nejlepších v dané kategorii velmi potěšil.

„Je teda skoro pravidlem, že animované snímky se umísťují v nominaci právě v této kategorii, takže mám velkou radost, i když letos ta konkurence byla hodně velká. Těch animovaných snímků nebo kombinovaných nebo těch výtvarně pěkných je tam hodně. Takže jsem tak jako ve skrytu duše doufal, že to dobře dopadne, a dopadlo,“ říká.

Jak již bylo řečeno, v kategorii nejlepší film by mohl uspět i film Rodina je základ státu Roberta Sedláčka. Zahrála si v něm i Simona Babčáková, která má také nominaci za herecký výkon ve vedlejší roli a přiznává, že ocenění jí dodává energii.

„Mně to dělá tak nějak dobře a dodá mi to sílu pokračovat, i když samozřejmě mám nějaké pochybnosti nebo jsou období, kdy se nedaří,“ říká Babčáková.

Finále bude na začátku března

Cenu českých filmových kritiků a teoretiků v kategorii dokument převzal Vít Klusák za snímek Vše pro dobro světa a Nošovic. Myslí si ale, že v cenách pro filmaře panuje v České republice poněkud zmatek.

„Souběžně s tím si uvědomuji, že tady v Čechách máme dvě soutěže, nebo jak tomu říkat, prostě ceny filmových kritiků, které si vlastně lehce konkurují. A v té předchozí to vyhrál Martin Mareček s filmem Pod sluncem tma, který jsme shodou okolností s Filipem Remundou produkovali, takže jsme z toho měli taky velkou radost. Teď jsem to získal já. Kladu jenom otázku – jsou to ti samí kritici nebo co se stalo nebo je to trochu zvláštní. Prostě je tady souboj mezi kritickými soutěžemi a to do toho vnáší lehký zmatek,“ uvažuje.

Vít Klusák vidí jako favorita letošních Českých lvů v kategorii režie Roberta Sedláčka. „Je shodou okolností bývalý dokumentarista, kolega. A mám pocit, že je to v poslední době nejlepší režisér hraných filmů v Čechách, protože ty filmy jsou osobité i osobní. “

Během slavnostního večera byla také předána cena za nejlepší filmový plakát. Získal ji Robert V. Novák za plakát k filmu Alois Nebel.

Herečka Klára Issová předala Cenu filmových kritiků a teoretiků za nejlepší dokumentární film režiséru Vítu Klusákovi | Foto: ČTK

„Já to moc neprožívám. Pro mě zásadnější byla ta práce na tom, protože na tom filmu dělali kamarádi. Byla to příjemná práce s kamarády, tak toho si cením víc než vlastně toho Českého lva. Já mám těch cen víc – ne teda České lvy – za grafiku a žádnou nemám pověšenou,“ svěřil se.

Cenu Magnesia – která je spojená se stotisícovou finanční odměnou – pro nejlepší studentský film si odnesl student pražské FAMU Jakub Šmíd za snímek Neplavci.

„Inspirovalo mě vyprávění scénáristky Lucie Kajánkové, která jezdila do takového rekreačního střediska na konci světa na prázdniny, a vykládala mi o tom, jak se tam strašně nudila. Pak jsme tam jeli společně a napsali jsme podle toho scénář. Je to super, vůbec jsme to nečekali. Všechno, co se řekne, tak je klišé, ale mám velkou radost a je to taková vzpruha do další práce,“ vysvětlil.

Českého lva za nejlepší zahraniční film uvedený loni v kinech dnes získalo oscarové drama britského režiséra Toma Hoopera Králova řeč.

Nominační večer, který moderovali Ester Kočičková s Jakubem Žáčkem, se nesl ve znamení lásky. Vyhlášení vítězů proběhne 3. března také v Lucerně a provede jím zpěvačka Lucie Bílá.

Eva Rajlichová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme