Helena Třeštíková představuje nový film, natáčela ho 37 let

Soukromý vesmír je nový dokument Heleny Třeštíkové a natáčel se neuvěřitelných 37 let. Dá se říci, že vypráví malé dějiny jedné rodiny na pozadí dějin Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soukromý vesmír je nový dokument Heleny Třeštíkové | Foto: Česká televize

„S Janou se znám úplně od narození, protože naše maminky byly spolužačky, takže my jsme se kamarádily od kočárku,“ říká o svém přátelství s Janou Kettnerou, matkou hlavního hrdiny filmu Honzy.

Právě soukromé dějiny jeho života sledujeme v nejnovějším filmu dokumentaristy Třeštíkové od začátku, přes jeho bouřlivé dospívání až po současnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Eva Rajlichová se ptala na dokument Soukromý vesmír jeho tvůrkyně Heleny Třeštíkové

Příběh manželství vystudované socioložky Jany a elektrikáře Petra začíná v sedmdesátých letech. Kromě jejich soukromého života v něm nechybí ani místy mrazivé a místy úsměvné konfrontace s dobovou realitou. Vedle snímků rodiny a jejího života zařadila Helena Třeštíková do filmu také střihy z dobových snímků.

Malý Honzík se také se svém dětství zaměřuje na masově propagovanou kosmonautiku. „Honza maluje samé kosmonauty. Chce být Gagarinem,“ říká v komentáři k filmu jeho tatínek.

Jakkoli se mění lidé a věci kolem nás, jedna věc je podle Heleny Třešníkové neměnná: „Karel Gott je jistota našeho života, že jo. A já jsem potřebovala nějakou jistotu a nějakou nejistotu. Karel Gott je jistota a výzkum vesmíru je nejistota. To jsou takové ty dva principy života, který našim životem prolínají.“

Helena Třeštíková dodává: „Pak jsem byla strašně šťastná, že v jednom momentě se to setká, když písně Karla Gotta zazní ve vesmíru.“

Natáčení soukromého vesmíru trvalo 37 let. A i tak zkušená dokumentaristka měla občas pochyby, zda se jí ho povede dokončit.

„Měla jsem dokonce pocit, že to nikdy nedoděláme, protože ten Honza pak nějak zmizel ve světě. Vůbec jsem si nebyl jistá, jestli ho ještě někdy dostihneme. Ani rodiče nevěděli, kde přesně je, i když kontakty jsme měli,“ říká Helena Třeštíková.

Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové můžete vidět v kinech od konce ledna příštího roku.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme