Hlavní cenu v Benátkách získal filipínský film o nespravedlivě vězněné ženě

Čtyřhodinový černobílý filipínský film Ang Babaeng Humayo, tedy Žena, která odešla, získal na letošním 73. filmovém festivalu v Benátkách hlavní cenu Zlatého lva. Režisérem snímku je nezávislý filipínský režisér Lav Diaz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínský režisér Lav Diaz drží Zlatého lva | Zdroj: Reuters

Tvůrce filmu je držitelem řady mezinárodních ocenění. Se svým osmihodinovým filmem Hele Sa Hiwagang Hapis, v překladu Ukolébavka pro bolestné tajemství, získal letos Diaz Stříbrného medvěda na filmovém festivalu v Berlíně. Vidět ho mohli i návštěvníci festivalu v Karlových Varech.

Filmové drama 57letého Diaze vypráví o životě ženy, která se na 30 let nespravedlivě ocitla ve vězení a pokouší se najít cestu do nového života.

Festival v Benátkách ocenil Jean-Paul Belmonda, za celoživotní dílo získal Zlatého lva

Číst článek

Velkou cenu poroty v Benátkách dostal thriller módního návrháře Toma Forda Nocturnal Animals (Noční zvířata). Cenu za nejlepší režii získal ruský tvůrce Andrej Končalovskij za snímek Raj (Ráj) a mexický režisér Amat Escalante za film La Región Salvaje (Divočina).

Cenu za nejlepší herecký výkon si odnesl Argentinec Óscar Martínez za komediální film El Ciudadano Ilustre (Slovutný pán), cenu pro nejlepší herečku získala americká herečka a modelka Emma Stoneová za roli v muzikálu La La Land.

Dvě významné ceny festivalu v Benátkách byly předány už dřív. Zlatého lva za celoživotní dílo převzal polský režisér Jerzy Skolimowski, stejného ocenění se dostalo i slavnému francouzskému herci Jeanu-Paulu Belmondovi.

Benátský filmový festival je nejstarší na světě a spolu s festivaly v Berlíně a Cannes patří k nejproslulejším. Porotu letos vedl britský režisér Sam Mendes.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme