Hlavní hvězdou karlovarského festivalu bude Susan Sarandonová

Americká herečka Susan Sarandonová bude hlavní hvězdou letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a svou přítomností ozdobí závěr 47. ročníku naší největší filmové přehlídky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká herečka Susan Sarandonová | Zdroj: ČTK

Susan Sarandonová ve Varech osobně představí svůj nový film, komedii Jeff, který žije s mámou.

„Paní Sarandonová se poslední léta věnuje účinkování v komediálních snímcích, jejichž je ozdobou. Má nesporný komediální talent,“ říká umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och

Americkou herečku proslavily například snímky Thelma a Louise, Čarodějky z Eastwicku nebo Nebezpečný klient.

Svého zatím jediného Oscara získala Susan Sarandonová v roce 1995 za strhující výkon ve filmu Mrtvý muž přichází.

Do Karlových Varů přijedou ale i další významní hosté – herečka Helen Mirrenová nebo scénárista a režisér Todd Solondz.

„Nemůžu nezmínit úžasnou osobnost amerického nezávislého filmu Todda Solondze, jehož filmy znají jak diváci českých kin, tak návštěvníci karlovarského festivalu, jako jsou například Vítejte v domě panenek nebo Štěstí. Do Karlových Varů přijede uvést svůj nový film Černý kůň," dodává Och.

Filmová přehlídka nabídne i filmy, které bodovaly na letošním festivalu v Cannes. Umělecká poradkyně Eva Zaoralová upozorňuje zejména na vítězný snímek Láska, který režíroval uznávaný režisér Michael Haneke:

„Mně se líbil strašně moc a doufala jsem, že dostane Zlatou palmu. Nakonec ji Hanekemu dali. Film nebylo snadné získat, nikdy není tak snadné získat filmy z Canes, ale naštěstí je ten film koupený Artcamem, který nám v tom pomohl. My jsme zase Artcamu pomohli s titulky.“

Ani letos nebude chybět na karlovarském festivalu program pro filmové profesionály Works in progress. Každý rok se tu prezentují už téměř hotové snímky, což je výhoda třeba pro hledání distributora nebo pro jejich účast na dalších filmových přehlídkách. Podle výkonného ředitele Kryštofa Muchy mají tvůrci možnost získat zajímavou prémii.

„Bude vybrán nejlepší projekt, který získá 10 tisíc euro jako možnost utratit je v barrandovských studiích - buď na nějaké dodělávání nebo případně na projekt další. Budeme mít 20 filmů. Za Českou republiku to bude film Ivana Vojnára Nepravděpodobná romance,“ říká Mucha.

Organizátoři letos vybráli do programu 217 filmů včetně 34 krátkých a 56 dokumentárních snímků. 47. ročník přehlídky se uskuteční od 29. června do 7. července.

Eva Rajlichová, Veronika Sedláčková, mta, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme