Hollywood má podle Bessera zájem o podporu filmu v Česku

O Česko je obrovský zájem v Hollywoodu. Prohlásil to ministr kultury Jiří Besser po dnešním jednání vlády, na kterém kabinet přijal zprávu o podpoře filmového průmyslu v roce 2010. Z materiálu vyplývá, že od loňského června odčerpaly domácí a zahraniční štáby 178 milionů z celkových 250 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Jiří Besser | Foto: Alžběta Švarcová

Česká republika byla jednou z mála zemí Evropy, kde dříve pobídky neexistovaly. Vloni získalo unijní výjimku, a může tak filmařům vracet část nákladů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr kultury Jiří Besser ve Stalo se dnes Radiožurnálu

Dnešní schválení zprávy o podpoře v loňském roce je podle ministra předzvěstí toho, že i v přípravě rozpočtu pro příští rok se bude s podporou kinematografického průmyslu počítat.

„Je obrovská poptávka amerických studií po tom, zda Česká republika i do budoucna bude využívat výjimku Evropské unie a podporovat filmový průmysl. Já věřím, že i pro přípravu rozpočtu pro rok 2012 se bude s podporou filmového průmyslu uvažovat, a budeme tak moci se zahraničním filmovým produkcím otevřít,“ uvedl Besser.

Celkový čistý přínos ze zavedení programu filmových podpor pro Českou republiku se odhaduje na víc než 32 milionů korun, tedy přes 118 procent. Důležitější než samotné finanční prostředky však podle ministra je to, že se vyrovnal nesoulad, kdy filmaři v jiných zemích EU získávali díky výjimkám podporu i v minulých letech.

Mezi dalšími přínosy programu ministr zmínil propagaci Česka v zahraničí. „Rozhodně to podporuje nejenom zaměstnanost, nejenom finance, ale samozřejmě to zvyšuje i atraktivitu České republiky například pro turismus,“ dodal Besser.

Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme