Hosty karlovarského festivalu budou Malkovich a Turturro

Hosty 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech budou John Turturro a John Malkovich - američtí herci a zároveň režiséři. Prozradili to dnes organizátoři festivalu. Představili také filmy, které budou uvedeny v hlavní soutěži a dalších festivalových sekcích a seznámili s novinkami letošního programu. Největší filmová událost ve střední Evropě vypukne v pátek 1. července a potrvá do soboty 9. července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška | Foto: Jan Rosenauer

Na samotné zahájení MFF v Karlových Varech dorazí i britská herečka Judy Denchová, která uvede britský film Jana Eyrová. Prezident festivalu Jiří Bartoška uvedl, že na světovou premiéru zrekonstruované kopie filmu Františka Vláčila Marketa Lazarová přijede představitelka hlavní role Magda Vášáryová.

Ani letos nebudou v Karlových Varech chybět filmy z festivalu v Cannes. Jedním z nich bude i Arirang známého jihokorejského režiséra Kim ki duka. Během práce na jeho filmu Sen se málem oběsila jedna z hereček a na režiséra to tak zapůsobilo, že se od roku 2008 se stáhl z veřejného života. A jeho nejnovější snímek vysvětluje proč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Organizátoři MFF Karlovy Vary prozradili podrobnosti letošního ročníku. Více v příspěvku Evy Rajlichové v Odpoledním Radiožurnálu.

„Je režisérem, scénáristou i interpretem, a dokonce interpretem dvojmo, protože nakonec polemizuje sám se sebou,“ říká umělecká poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová.

V hlavní soutěži nebude žádný český film

V hlavní soutěžní sekci bude letos 12 snímků, mezi nimi dva německé filmy. Nebude tam ale zastoupen žádný český film. Organizátoři festivalu uvažovali o českých zástupcích - mohl to být například snímek Lidice Petra Nikolaeva nebo také Rodina je základ státu Roberta Sedláčka, ale nakonec se v soutěžní sekci neobjeví.

Podle uměleckého ředitele Karla Ocha to s výběrem totiž není jednoduché. „My preferujeme filmy novějšího data, které buď se rozhodnou pro světovou premiéru v rámci karlovarského festivalu, případně byly uvedeny do českých kin v jarních měsících tohoto roku,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl umělecký ředitel MFF Karlovy Vary Karel Och

„Samozřejmě, když se podíváte do plánu připravovaných filmů na 2. pololetí letošního roku, variant filmů, které by nás uspokojili po umělecké stránce, tedy silný příběh a specifické formální pojetí, tam mnoho není,“ uvedl.

Dodal, že zástupce české kinematografie bude letos koprodukční – slovensko-český film režiséra Martina Šulíka Cigán, který bude uveden ve světové premiéře.

Doprovodné akce

V Karlových Varech letos také zazní hudba Gorana Bregoviče, který vystoupí se svým orchestrem v prostorách nově opraveného letního kina.

Nebudou ale chybět ani další akce. Jak upozornila Dáša van der Horst z Amnesty International, jednou z nich je podpisová, která má upozornit na tři nespravedlivě vězněné:

„Budou tam jejich velké portréty a lidé budou mít možnost podepsat apel za jejich propuštění. Týká se to čínského žurnalisty, syrského lidskoprávního právníka, který je ve vězení, a třetí je íránská žena, které hrozí trest smrti ukamenováním.“

Finanční krize festival nepoznamenala

Rozpočet letošního ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je řádově 135 milionů korun, stejně jako v předešlých třech letech.

„Od státu dostáváme 30 milionů, od města a Karlovarského kraje dohromady 11 milionů korun, zbytek jsou sponzoři,“ prozradil na Rádiu Česko výkonný ředitel Kryštof Mucha.

„My jsme naštěstí žádnou finanční krizi nepocítili. Jak řekl pan Bartoška, byla to spíše věc loňského roku. Ale karlovarského festivalu se to naštěstí nikdy vlastně netýkalo, protože firmy přestože omezovaly své výdaje, tak je neomezovaly na karlovarský festival,“ dodal.

Vladimír Kroc, Eva Rajlichová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme