Hřebejkův film Odpad město smrt se představil v Pardubicích

Diváci v Pardubicích mohli v rámci projektu Filmfuse vidět nejnovější film Jana Hřebejka Odpad město smrt. Premiéru měl snímek loni v listopadu a nedávno získal deset nominací na Českého lva. Do pardubického Divadla 29 ho přijeli představit producent Čestmír Kopecký a herečka Gabriela Míčová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Odpad, město, smrt | Foto: Aerofilms

Odpad město smrt je adaptací stejnojmenného představení, které do svého repertoáru zařadilo pražské Divadlo Komedie. Divadelní noviny hru pasovaly na nejlepší inscenaci roku 2012. Když se ji režisér Jan Hřebejk rozhodl převést na filmové plátno, oslovil jako producenta Čestmíra Kopeckého.

„Vzal mě na představení a tím mě pro to získal tak, že už z toho pak téměř vyplynulo, že by bylo nádherné s tím něco udělat. Vzhledem k tomu, že jsme to viděli ve chvíli, když už bylo jasné, že to divadlo přestane existovat, tak bylo zase zcela jasné, že je potřeba s tím něco udělat, aby se to alespoň trošku zachytilo,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Naďa Kubínková se byla podívat na představení filmu Odpad město smrt v Pardubicích

Příběh se odehrává v prostředí rozpadajícího se města, kde kvete korupce a politici se nepokrytě dělí o zisky se spekulanty a lobbisty, to vše pod ochranou policie. Postavu prostitutky Romi ztvárnila herečka Divadla Komedie Gabriela Míčová.

„Bylo to jiné, protože se pro film musely upravovat texty, protože některé monology byly cílené přímo do publika, které ve filmu nemáte. A zároveň bylo natáčení zase jakoby jednodušší v tom, že jak jsme všichni znali ty postavy z divadla, tak se člověk mohl fakt soustředit na práci před kamerou, poslouchat připomínky,“ přibližuje představitelka hlavní ženské role.

Příběh je upraven pro české prostředí

Odpad město smrt pochází z pera německého dramatika Rainera Fassbindera. Svou hrou provokoval německou měšťáckou společnost a obviňoval ji bez příkras z xenofobie, násilí na ženách i všeobecného pokrytectví. Divadelní režisér Tomáš Pařízek ji na jevišti Komedie upravil pro české prostředí.

„Určitě byl přesvědčený, že se to dá přenést, i když to není úplně stoprocentní třeba v tom, že tam vystupuje postava žida, která v dnešních reáliích nebo českých podmínkách asi už nevzbuzuje to, co vzbuzovala dřív nebo v Německu. Ale myslím si, že jako celek a celé téma, když si tam člověk dosadí kohokoliv jiného, se určitě dá přenést,“ uvažuje Míčová.

Jan Hřebejk posunul divadelní představení ještě dál a dal svému filmu jasné geografické kontury. Hraje se přímo v centru Prahy, na Václavském náměstí a v pasáži Lucerna. Producent se tak musel potýkat s velkými problémy.

Z představení Odpad, město, smrt | Foto: Divadlo Komedie

„Vybrali si samozřejmě nejblbější místo, kde hrozilo, že se památkově chráněný strop proboří. Vybrali si obydlené chodby, kde námi byli nájemníci terorizovaní,“ vzpomíná Kopecký.

Hřebejkův nový film je jakýmsi holdem Divadlu Komedie. To se na jaře minulého roku kvůli nedostatku financí uzavřelo. Členové jednoho z nejprogresivnějších divadelních souborů se rozprchli, na desetileté působení na jevišti Komedie prý ale mají díky Hřebejkovi nádhernou vzpomínku.

Spolupráce s režisérem byla podle herečky Gabriely Míčové úžasná. „Předtím jsme se neznali. Vím, že chodil k nám do divadla, ale nikdy jsme se spolu nebavili, až tady při té práci. I když znám jeho filmy, nemusím samozřejmě se všemi nějak souznít, tak to bylo právě zajímavé, že zrovna on si vybral tuhle inscenaci a naše divadlo,“ uzavírá.

Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme