Hvězdné války bude točit společnost Disney, režisér Lucas jí prodal práva

Americký režisér, producent a scénárista George Lucas jediným podpisem vydělal přes čtyři miliardy dolarů. Práva na slavnou filmovou sérii Hvězdných válek prodal společnosti Walta Disneye. Ta plánuje natočit další pokračování. Sedmý díl by se měl dostat do kin v roce 2015 a další pak vždy po dvou až třech letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký režisér Geoge Lucas pózuje s postavami ze svého filmu Hvězdné války. | Zdroj: Reuters

George Lucas se o prodej své společnosti Lucasfilm snažil už několik let. Prý aby měl na důchod. Nejde mu však jen o peníze. Dodal, že už od začátku si totiž přál, aby ho Hvězdné války přežily.

„Je načase, abych předal Hvězdné války nové generaci filmařů. Mým soukromým cílem zase je odejít do důchodu a věnovat se mým dalším činnostem, jako je filantropie,“ řekl při podpisu smlouvy George Lucas.

Přehrát

00:00 / 00:00

O okolnostech prodeje práv na Hvězdné války společnosti Walta Disneye mluvil na Rádiu Česko filmový publicista Tomáš Baldýnský.

Předseda Walt Disney Company Robert Iger slíbil fanouškům další pokračování Hvězdných válek.

„Naším cílem je, abychom do kin každé dva nebo tři roky pouštěli nový díl ze ságy Star Wars. Sedmou epizodu mohou fanoušci očekávat v kinech v roce 2015,“ řekl.

Filmový publicista Tomáš Baldýnský očekává, že v základních obrysech se Hvězdné války měnit nebudou.

„Pravděpodobně se budou snažit fanoušky nenaštvat, budou dělat všechno pro to, aby se jim zalíbili, protože přece jen to, co si kupují, není hlavně funkční filmové studio a všechny ty věci okolo, ale hlavně si kupují minulost a fanoušky,“ řekl filmový publicista Tomáš Baldýnský.

Přesto podle něj ke změnám dojde, a to hlavně proto, že už ságu nebude mít pod kontrolou Lucas. Lucasovu konzultační roli považuje Baldýnský spíše za marketingový tah. „Je to taková věc na odchodnou,“ podotkl.

Prodej studia vypadá jako Lucasův odchod do důchodu. Baldýnský připomněl, že přitom ještě před čtyřmi měsíci režisér říkal, že se bude věnovat mnalým filmovým projektům.

„Teď už neumiňuje ani ty malé filmové projekty, už prostě chce jít jen do penze a mít od všeho pokoj. Oni za ním samozřejmě jednou za čas přijdou se poradit, ale rozhodně žádné pravomoce mít nebude,“ doplnil.

Další epizody by mohly vznikat v Česku

Zpráva o prodeji společnosti Lucasfilm se dotýká i České republiky. Chystaný nový díl Hvězdných válek, epizoda sedm, by se totiž mohl natáčet právě v Česku.

Podle Baldýnského jsou štáby natáčení v Česku nakloněny, kvůli filmové tradici i kvůli schopnosti českých filmařů vycházet vstříc americkým štábům, rozhodnutí však bude nakonec záviset na pobídkách ze strany státu.

„Ty velké hollywoodské produkce už v podstatě draží své projekty mezi jednotlivými státy,“ uvedl. Která země dá více peněz, ta má nějvětší šanci produkci přilákat. A Česká republika, i když filmové pobídky má, není v tomto ohledu favoritem.

Lucas prodejem zajistil Hvězdným válkám budoucnost, o které se mu v sedmdesátých letech, když nemohl sehnat investora na první část ságy, ani nesnilo.

Série Star Wars dodnes vydělala kolem 45 miliard dolarů. Zhruba desetinu z toho tvoří prodej lístků do kina, zbytek jsou příjmy za reklamní zboží.

Grafický profil filmové ságy Star Wars | Foto: ČTK

Ondřej Bouda, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme