Imaginárium dr. Parnasse

Kdykoliv se režisér a člen legendární skupiny Monty Python Terry Gilliam (12 opic, Brazil, Kletba bratří Grimmů) poslední dobou pustí do natáčení, dějí se věci. Pokus o zfilmování Dona Quijota v roce 2002 skončil jednou z největších katastrof v dějinách filmu, již tvůrci filmu zaznamenali v dokumentu z natáčení Ztracen v La Mancha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imaginárium dr. Parnasse | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Během vzniku Imaginária zemřel jeden z hlavních představitelů Heath Ledger - Imaginárium se tak definitivně stalo posledním filmem australského herce, hysterický funerální marketing jako v případě Temného rytíře naštěstí nenásledoval. Gilliam po dohodě s Ledgerovou rodinou nejen pokračoval v natáčení, ale pietně i originálně zároveň využil prostor otevřivší se po hercově odchodu. O jeho roli se podělili Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell - příběh Imaginaria je sám o sobě natolik bizarní, že mu tento rafinovaný úkrok posloužil ke cti.

Gilliam potvrdil svou pověst jednoho z nejosobitějších filmových režisérů, jeho nový film je originální příběhem, výpravou i vizuálním ztvárněním. Dr. Parnass, "starý jako čas sám", provozuje se svou dcerou Valentinou, nalezencem Antonem a liliputem atrakci zvanou Imaginárium. V zablešeném krytém voze hrají představení jehož součástí je tajemné zrcadlo, za nímž vstoupivší dobrovolníci mohou spasit svou duši -nebo propadnout peklu. Ďábel si však neodnáší jen nešťastné duše, ale podle dávné dohody mu v den svých šestnáctých narozenin propadne i Valentina. Doktor Parnass s ním uzavře sázku - dívka zůstane tomu, kdo jako první přinese pět duší. Imaginárium se rozjede na plné obrátky a nic netušící kolemjdoucí se stávají součástí ďábelské hry.

Imaginárium dr. Parnasse | Foto: Hollywood Classic Entertainment
Přehrát

00:00 / 00:00

Imaginárium doktora Parnasse (recenze)

Gilliam si ve snímku pohrává s časovými i významovými rovinami. Svět za tajemným zrcadlem, který odráží přání a stav mysli jednotlivých postav mu umožňuje rozehrát množství bizarních situací, odehrávajících se ve fantaskních kulisách. Svět v němž je možné vše a ve kterém se odehrává souboj o duše vypadá jednou jako rajská zahrada, jindy imituje obrazy renesančních mistrů aby se vzápětí změnil v oživlé plátno Hieronyma Bosche, výlohu cukrárny nebo hluboký les. Samotné představení v krytém voze odkazuje ke středověkým jarmarečním boudám a barokním spektáklům, a cirkusová ošumělost otrhaných komediantů ostře kontrastuje s ulicemi současného Londýna, ve kterém svou atrakci provozují.

Imaginárium dr. Parnasse | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Právě ohromující obrazotvornost a fantazijní svět, v němž je možné cokoliv, v poslední třetině snímku ztěžují orientaci v tom co a proč se na plátně právě děje. Příběh s filozofickými ambicemi o tom, jaký je rozdíl mezi nutností a svobodou volby a kde končí jedno a začíná druhé se tak rozmělňuje v působivých barevných obrazech. Gradující závěr nabídne rozhřešení tak jak to ve správných pohádkách má být, ale doklopýtá k němu o něco později než by měl. Imaginárium dr. Parnasse je působivá podívaná, která se trochu narcistně ztrácí sama v sobě.

Imaginárium dr. Parnasse | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Hollywood Classic Entertainment

Imaginárium dr. Parnasse (The Imaginarium of Dr. Parnassus) dobrodružný / fantasy / mystery, Francie / Kanada, 2009, 122 min.

Režie: T. Gilliam, scénář: Terry Gilliam a Charles McKeown, kamera: Nicola Pecorini, střih: Mick Audsley

Hrají: Heath Ledger, Johnny Depp, Colin Farrell, Jude Law, Christopher Plummer, Tom Waits

Věra Šmejkalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme