Izraelský film získal na festivalu Sundance cenu pro nejlepší světový dokument

Cenu pro nejlepší světový dokument získal na americkém filmovém festivalu Sundance izraelský snímek ‚Vláda zákona‘. Detailně popisuje, jak Izrael zavedl svůj vlastní soudní systém na okupovaných arabských územích. Film už bodoval na Jeruzalémském filmovém festivalu. Režisér Ra'anan Alexandrovič sklízí chválu za šokující a přitom věcná odhalení, i nepřátelské reakce izraelských radikálů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobový snímek Palestinců zadržovaných izraelskou armádou | Foto: archiv Břetislava Turečka

Ve filmu přitom nemluví ani jeden Palestinec - pouze izraelští právníci a důstojníci, kteří okupační právo uplatňovali. Z jejich úst tak lidé slyší i třeba o mučení zatčených Palestinců nebo o právních kličkách, díky kterým židovští osadníci zabírají soukromé pozemky palestinských rolníků.

„Chtěl jsem, aby se izraelští diváci a veřejnost dozvěděli, jaký právní systém jsme zavedli na okupovaných územích. Když jsem tyto věci během přípravy dokumentu studoval, uvědomil jsem si také, jak náš přístup k Palestincům poznamenává i naši vlastní společnost,“ říká režisér Alexandrovič Českému rozhlasu těsně před odjezdem na americký festival.

Vláda zákona má podle něj co říci i na Západě - i tam totiž podle něj ‚demokratické vlády prosazují nedemokratické postupy‘.

Na Sundance mělo své želízko v ohni také Česko. Snímek Bohdana Slámy Čtyři slunce, který soutěžil v sekci pro světový hraný film, si ale cenu neodváží.

Slámovy Čtyři slunce se na Sundance ocenění nedočkaly

Číst článek

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme