Jan Hus v pečlivě vybraných kulisách a bez příkras, slibují tvůrci televizní trilogie

Na televizní obrazovky míří nový snímek o Janu Husovi. Jednotlivé díly trilogie budou moci diváci České televize sledovat tři po sobě jdoucí večery – ode dneška do neděle. Hlavní roli Jana Husa si ve filmu režiséra Jiřího Svobody zahrál Matěj Hádek. Česká televize chce snímkem připomenout šestisté výročí Husova upálení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matěj Hádek v roli Jana Husa

Matěj Hádek v roli Jana Husa | Foto: Česká televize

Jan Hus je jedním z nejdražších televizních projektů posledních let. A taky nejsložitějších. Vznikla pro něj třeba řada unikátních kostýmů a rekvizit. Například speciální gotická pramice, na které byl Hus ve filmu převezen do zajetí.

Podle režiséra Jiřího Svobody bylo složité i hledání gotických staveb, které nepoznamenaly úpravy v pozdější době.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový televizní snímek o Janu Husovi přiblížil redaktor Tomáš Pilát

A nejen to. „Těžké to bylo i tím, že vystupuje v tom filmu velké množství postav,“ poznamenal Svoboda s tím, že bylo potřeba najít herce, kteří budou splňovat jeho představy.

Hlavní roli Jana Husa hraje Matěj Hádek. Nejdříve si prý sám sebe jako Husa neuměl představit, postupně se však do postavy vžil. Hádek poodhalil i něco ze zákulisí natáčení, třeba to, že při scéně upálení využili filmaři celkem tři hořící hranice.

„Na prvních dvou hranicích byla figurína a točily se spíš reakce davu a přihlížejících. Na té poslední hranici jsem byl já. Kamera byla v takovém úhlu, aby to vypadalo, že ty plameny mě už téměř olizují,“ popsal Hádek.

V třídílném filmu se objevují i další populární herci. Například císaře Zikmunda hraje Michal Dlouhý, českého krále Václava IV. Vladimír Javorský a Štěpána Páleče, který před kostnickým koncilem Husa zradil, si zahrál Jan Dolanský.

Scénář k filmu napsala spisovatelka Eva Kantůrková. Pro Českou televizi řekla, že Husa nechtěla nijak přikrašlovat.

„Já jsem se snažila dobrat se toho příběhu očištěného od všech nánosů, ať nacionalistických nebo socialistických, toho, co z něj ty pozdější výklady udělaly. To byl člověk, který se s tím světem se svým postojem pral, a nevyhrál,“ podotkla Kantůrková.

Tomáš Pilát, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme