Jedna z nejoblíbenějších českých hereček Iva Janžurová slaví 75. narozeniny

Herečce Ivě Janžurové je dnes 75 let. Diváci ji znají například z filmů Zítra to roztočíme, drahoušku, Pane, vy jste vdova, Marečku, podejte mi pero nebo Kočár do Vídně. Oblíbené jsou i televizní scénky, v nichž vystupovala například po boku Jiřího Císlera, Petra Nárožného nebo Miloše Kopeckého. Janžurová je členkou souboru pražského Národního divadla a na kontě má i desítky rozhlasových rolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Iva Janžurová (Cena prezidenta MFF KV za mimořádný přínos české kinematografii) | Foto: Filip Jandourek

23 let strávila Iva Janžurová v pražském Divadle Na Vinohradech. Teď působí v Národním divadle, kde hraje například britskou královnu Alžbětu II. ve stále beznadějně vyprodané inscenaci Audience u královny.

Být členkou české první scény je pro ni čest. „Leckteré představení neunikne strhávacím kritikům, přesto je to pro každého herce určitě ten nejvyšší cíl nebo zbožné přání. Mně se to naštěstí splnilo. Ale samozřejmě je to také tuhý boj, být v takovém angažmá. Každý si asi také rozmýšlí, jestli to má podstoupit,“ svěřila se před časem Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Známá česká herečka Iva Janžurová slaví 75. narozeniny

Se svým manželem a dcerami také Janžurová založila zájezdní rodinné divadlo.

Ve filmech zvládá Iva Janžurová všechny polohy herectví, ty vážné i ty komediální. Významné je i její televizní působení.

Nezapomenutelná byla například její Waldemara Krapsatá v seriálu Fantom operety. Kvůli této roli musela odmítnout natáčení filmu Všichni dobří rodáci, v srpnu 1968 jí prý ale přinesla nečekané radosti.

„Ve chvíli, kdy přijely tanky, různě vyprávěli lidé, že měli takovou zoufalou náladu a že třeba v tramvaji se někdo zasmál tím způsobem, jak jsem se smála v roli Waldemary Krapsaté. A že se celá ta zasmušilá tramvaj začala chechtat. Nebo říkal pán, že to slyšel ze světlíku při holení. Já jsem to slýchávala, když kolem nás chodily děti do školy,“ vzpomínala před několika lety v Českém rozhlase.

Iva Janžurová se proslavila i zábavnými televizními scénkami. Jednou z nejpopulárnějších je skeč Včera, dnes a zítra, v němž se objevila spolu s Felixem Holzmannem.

Tomáš Pilát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme