Jeho snímek může zvítězit. Íránský režisér se ale kvůli Trumpově nařízení na Oscary nepodívá

Trumpův dekret zakazující vstup do USA lidem z převážně muslimských zemí způsobuje rozruch a pobouření po celém světě. Lidé jsou zastavováni na letištích, ruší se zahraniční cesty. Nové nařízení bude mít vliv i na letošní předávání Oscarů. Únorové prestižní události se nebude moct zúčastnit řada zahraničních tvůrců, mezi nimi i íránský režisér Asghar Farhadi, píše Independent. Jeho snímek Klient je přitom nominovaný na jednu z cen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský režisér Asghar Farhadi

Íránský režisér Asghar Farhadi | Zdroj: Reuters

Farhadiho snímek Klient je nominován v kategorii zahraničních snímků spolu s dánským Under sandet, německým Toni Erdmann, kanadským Je to jen konec světa a austrálským Tanny.

Trump na tři měsíce pozastavil příjem uprchlíků do USA. Syřané mají vstup zakázaný úplně

Číst článek

V Káhiře v sobotu zabránili nastoupit do letadla mířícího do New Yorku pěti iráckým cestujícím a jednomu Jemenci, přestože měli platná imigrační víza. Letecká společnost upozornila, že pro cestu do USA musí mít cestující ze států dotčených Trumpovým příkazem takzvanou zelenou kartu nebo diplomatické vízum.

Film sleduje osudy středoškolského učitele, který se mstí za napadení své manželky. Taraneh Alidoostiová, která v Klientu ztvárňuje hlavní ženskou roli, už dříve oznámila, že bude předávání cen bojkotovat právě kvůli Trumpovým „rasistickým“ nařízením.

Asghar Farhadi se zapsal do světové kinematografie v roce 2012, když jeho drama Rozchod Nadera a Simin vyhrál jako vůbec první íránský snímek Oscara.

Trumpův nejnovější dekret dočasně zakazuje vstup do Spojených států lidem ze sedmi převážně muslimských zemí. Úplný zákaz vstupu pak mají až do odvolání Syřané.

Podle agentury Reuters zabránili úředníci na letišti v egyptské Káhiře pěti Iráčanům a jednomu Jemenci odcestovat do New Yorku. Všech šest cestujících přitom mělo pro let do USA platná víza, teď se ale musí vrátit do svých domovských zemí.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme