Již rok funguje v Praze unikátní archiv svědectví o holocaustu

Centrum vizuální historie Malach při matematicko-fyzikální fakultě v Praze slaví rok své existence. Buduje archiv obrazových zpovědí lidí, kteří přežili holocaust. Je součástí databáze více než padesáti tisíc unikátních svědectví, která má v Evropě tři přístupová místa. Praha je jedním z nich, databáze obsahuje pět stovek záznamů v češtině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Šmok | Foto: Alžběta Švarcová

Na vzniku centra spolupracoval i dokumentarista a filmař Martin Šmok, který výpovědí lidí natáčel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokumentarista a filmař Martin Šmok v pořadu Stalo se dnes.

„Celý projekt vznikal na velice jasném dodržování principu dobrovolnosti, takže každý pamětník musel kontaktovat projekt s tím, že je ochoten dát interview,“ vysvětluje Šmok.

„Samozřejmě v zákulisí bylo mnoho dobrovolníků, kteří se snažili pamětníky přemlouvat, že jim stojí za to vracet se zpátky ve svých vzpomínkách do dob, na které mnozí chtěli zapomenout.“

Původním záměrem bylo držet každou zpověď v mantinelech jednotné metodologie. „Ale samozřejmě každý svědek je jiný, v čemž je hodnota archivu, že rozbíjí tu velkou politickou historii na individuální lidské příběhy, kde se každé individuum se rozhoduje samo za sebe, reflektuje historii samo za sebe a vypráví svůj vlastní příběh tak, jak se na něj samo rozvzpomíná,“ upozorňuje Šmok na unikátnost záznamů.

Archiv bude podle Šmoka v blízké době obohacen o zhruba čtyři stovky filmových svědectví pamětníků genocidy Arménů, která proběhla za 1. světové války na území dnešního Turecka a dalších zemí Blízkého východu.

„Dalšími zkušenostmi, které se zřejmě stanou součástí této databáze budou interview s přeživšími genocid ve Rwandě a v Kambodži,“ doplnil Šmok. O databázi je podle něj už teď velký zájem, zejména ze strany soukromých badatelů nebo studentů.

Václava Marešová, Lucie Maňourová, Jan Richter, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme