Kameramani rozdávali ceny. Zvítězili Anděl Páně 2 a Rapl

Kameraman Martin Šec dostal za svou práci na divácky úspěšném filmu Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha Cenu Asociace českých kameramanů. Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo porota udělila Markovi Jandovi za televizní seriál Rapl. Pořádající asociace dnes v pražské Lucerně udělila ještě uznání studentovi FAMU Stanislavu Adamovi za film Sen. Tato cena je určena posluchačům vysokoškolského oboru kamera uměleckých filmových škol.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kameraman Marek Janda (vlevo) převzal 23. února v Praze na udílení profesních výročních cen Asociace českých kameramanů cenu za vynikající kameramanské televizní dílo

Kameraman Marek Janda (vlevo) převzal 23. února v Praze na udílení profesních výročních cen Asociace českých kameramanů cenu za vynikající kameramanské televizní dílo | Zdroj: ČTK

„Dost jsme se v porotě dohadovali, neměli jsme názor úplně jednotný," řekl ČTK předseda poroty, režisér Roman Vávra. Pro oba oceněné snímky jsou ale podle něj charakteristické profesionalita a naplnění žánru.

„U Anděla Páně jsme oceňovali kameru Martina Šece, což je velmi kultivovaná kamera, s výborným svícením, je to hezky záběrované - což může být i věc režijního vedení. Je to kamera, která naplňuje profesní a řemeslné vrcholné standardy,“ uvedl Vávra. V případě Jandy porota podle něj ocenila ponurou atmosféru dobře vykreslující vyznění seriálu a zároveň i zachycení Sudet a Krušných hor, které je podle Vávry na televizní poměry ve vysoké kvalitě.

Akademici vybrali nejlepší televizní seriály. Na Českého lva mají šanci Kosmo, Pustina a Rapl

Číst článek

Cenu za celoživotní kameramanské dílo udělila společně s občanským sdružením DILIA kameramanovi Františkovi Němcovi. Němec v roce 1959 nastoupil jako kameraman do České televize, kde se zaměřil především na natáčení pohádek a pořadů pro děti. Mezi jeho tvorbu tak patří známý večerníčkový seriál Krkonošské pohádky nebo oblíbená pohádka O princezně, která ráčkovala. Zejména na počátku své kariéry ale Němec pracoval i na ztvárnění klasických literárních děl, například inscenace Evženie Grandetová (1966) nebo seriálu Jana Eyrová (1972).

Mezi televizními snímky, jejichž kameramani byli letos na cenu nominováni, jsou ještě tituly Modré stíny, Pět mrtvých psů, Hlas pro římského krále, Já, Mattoni a sedmý díl seriálu Pustina. Devět kameramanů mělo nominaci v kategorii filmové, v níž figurovaly snímky Nikdy nejsme sami, Pohádky pro Emu, Zloději zelených koní, Lída Baarová, Rodinný film, Polednice, Masaryk a Ani ve snu.

Pohádka Anděl Páně 2 vstoupila do kin loni 30. listopadu a setkala se hned s velikým zájmem diváků. První tři víkendy po premiéře její návštěvnost překročila 100.000 diváků a Anděl Páně 2 byl nejnavštěvovanějším snímkem roku 2016 v českých kinech. Počet milion diváků překonal Strachův film v půlce ledna. Počátkem února, po deseti týdnech v distribuci, překonal na tržbách dosavadní nejvýdělečnější české filmy, když vydělal 127 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme