Karlovarský festival končí. Zbývá vyhlásit vítěze hlavní soutěže

Dnes večer končí 45. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V průběhu slavnostního ceremoniálu budou oznámeny výsledky hlavní soutěže, ve které se utkalo 12 snímků. Se zastoupením filmů v hlavní sekci byl spokojen i člen poroty, korejský režisér Lee Chang-dong.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

45. MFF Karlovy Vary | Foto: Jan Rosenauer

Podle jeho názoru bude výběr vítězného snímku nesnadný: „Myslím si, že filmy které jsou v hlavní soutěži jsou velmi různé. Ale já se na ně nedívám jako porotce, že bych je měl hodnotit nebo známkovat, nemyslím si , že jsem k tomu povolán. Dívám se na ně jako divák a snažím se si je užít. Nejvíce jsou mi blízké ty, které dávají odpověď na otázky o životě a o světě, ve kterém žijeme. V tomto ohledu jsem s těmi soutěžními filmy spokojen,protože se zabývají podstatnými otázkami.“

Karlovarský festival tedy vrcholí a pomalu přichází čas na jeho rekapitulaci. „Řekl bych, že festival byl klidnější než ty předchozí. Nezažili jsme návaly diváků během prvního víkendu nebo na závěr, ale diváci přijížděli průběžně a kina byla stále plná,“ hodnotil programový ředitel festivalu Karel Och.

Přehrát

00:00 / 00:00

Programový ředitel karlovarského festivalu hovořil v Ranním interview Radiožurnálu

Zároveň zdůraznil, že čas na opravdové hodnocení bude spíše za jeden až dva měsíce, až odezní čerstvé emoce.

Ještě dnes proběhne několik projekcí ze zhruba sto osmdesáti titulů.

„Rozhodně by si diváci neměli nechat ujít britskou satirickou komedii Čtyři lvi, kterou hrajeme o půl čtvrté v kině Čas. Jde o velice odvážný film z prostřední sebevražedných atentátníků a islámských fundamentalistů. Film téma odvážně zpracovává velice originální metodou,“ lákal filmové fanoušky Och.

Z programu posledního dne upozornil také na film ze Španělska s názvem Žena bez piána. „Je to velice sympatický melancholický snímek popisující jednu zvláštní noc v životě ženy středního věku, která potká polského dělníka ztvárněného Janem Budařem,“ pokračoval programový ředitel.

Pro něho osobně zůstane největším zážitkem festivalu úvody starších britských a amerických klasických filmů

„Nejvíc mě potěšil úvod Thelmy Schoonmakerové, která uvedla minulou sobotu v nabitém sále hotelu Thermal restaurovanou verzi Červených střevíčků,“ přiznal.

Festivalové filmy se promítají i v pražských kinech

Festival ještě neskončil, ale v Praze už odstartovaly jeho Ozvěny. Ty během jedenácti dnů nabídnou více než 80 projekcí filmů napříč festivalovými sekcemi. Z české produkce se můžete těšit například na třemi Českými lvy oceněné Tři sezony v pekle, Zoufalce nebo dokument Katka.

Promítá se v kině Aero a Světozor. Organizátor akce Ivo Andrle řekl, že vybírají především snímky, které byly divácky nejvíce úspěšné: „Snažíme se vybrat filmy, které tušíme, že by měly splňovat nějaké měřítko kvality. To se ale dá říct prakticky o celém karlovarském programu, takže výběr potom zaměřuje přece jen na filmy, které jsou divácky přijatelnější, protože v Praze se v kinech pohybujeme v jiném prostředí než na festivalu.“

„Potom se také snažíme, aby v Ozvěnách byly zastoupeny všechny hlavní programové sekce festivalu. A aby si tak každý divák našel něco pro sebe a aby ten program byl hodně pestrý,“ dodává Andrle.

Eva Rajlichová, Lenka Rafaelová, Martina Spěváčková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme