Karlovarský festival netradičně připomene i legendární Trhák

Před třiceti lety natočil Zdeněk Podskalský úspěšnou filmovou komedii Trhák. Legendární snímek vznikl podle námětu a scénáře Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. V Karlových Varech se tento film dočká speciálního představení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Smoljak a Vladimír Kroc | Foto: Jiří Pochvalovský

Netradiční uvedení propojí filmovou projekci s živým provedením muzikálových čísel. Hudebního nastudování se ujali muzikanti z předních českých kapel.

„Pro film Trhák napsal Ladislav Smoljak se Zdeňkem Svěrákem scénář. Oni byli schopni takových komických scénářů, protože byli i úspěšní tvůrci divadelní. Pro své Divadlo Járy Cimrmana napsali neustále reprízované a diváky přijímané hry,“ vysvětluje Eva Urbanová z Národního filmového, proč je film Trhák už tolik stále oblíbený.

Oba tvůrci si ve filmu také zahráli. Speciální uvedení Trháku tak bude i příležitostí připomenout osobnost Ladislava Smoljaka, který byl i výborný herec.

Přehrát

00:00 / 00:00

O speciálním představení filmu Trhák na 46. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech informuje Lucie Husárová

„Ladislav Smoljak si tam zahrál roli režiséra a mohl tam určitým způsobem imitovat režisérský přístup, který sám určitě uplatňoval při natáčení jiných filmů. Ladislav Smoljak byl vedle toho, že byl úspěšný scénárista a režisér, také schopný filmový herec,“ dodává znalkyně českého filmu z Národního filmového archivu Eva Urbanová.

Živé uvedení Trháku jako pocty Ladislavu Smoljakovi bude 7. července od půl jedenácté večer v Městském divadle.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme