Karlovarský festival v počátcích ozdobily i největší herecké hvězdy z USA a SSSR

Karlovarský filmový festival patří k nejstarším na světě. Přehlídka se v lázeňském městě konala poprvé už v roce 1946. Starší je jen filmový festival v Benátkách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Karlovy Vary s dominantou hotelu Imperial z terasy bazénu hotelu Thermal

Pohled na Karlovy Vary s dominantou hotelu Imperial z terasy bazénu hotelu Thermal | Foto: Kristýna Maková

První ročník byl slavnostně zahájen 1. srpna 1946, ovšem ještě ne v Karlových Varech. Tam se filmy promítaly až den po oficiální premiéře v Mariánských Lázních, kde bylo více kin.

Město na soutoku řeky Teplé a Ohře ovšem filmaře inspirovalo. V Karlových Varech se natáčel například Erotikon, němý film Gustava Machatého z roku 1929. A právě režisér Machatý, který od poloviny 30. let pracoval hlavně v zahraničí, byl po válce hostem karlovarského filmového festivalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karlovarský filmový festival patří k nejstarším na světě. Zajímavosti z historie zjišťovala redaktorka Lenka Šumová

Nesoutěžní přehlídka se konala v době odsunu Němců. Kinematografie Polska, Německa i Maďarska byly v troskách a hodně se točilo o válce.

Festival nabídl k odreagování i novou komedii Otakara Vávry Nezbedný bakalář.

„Byl to renesanční film. Neměl velký úspěch u diváků, protože po osvobození film s opilým rebelantským bakalářem nebyl vhodný. Nehodil se do té atmosféry,“ vzpomínal režisér.

Navzdory tomu se ale publikum v roce 1946 bavit chtělo. Hvězdami prvních ročníků karlovarského filmového festivalu tak byly dvě tehdy nejzářivější herečky, tanečnice, zpěvačky a také sexuální symboly.

Rita Hayworthová a Ljubov Orlovová

Z Hollywoodu přiletěla Američanka Rita Hayworthová, která se právě v roce 1946 předvedla ve své vůbec nejslavnější roli, jako Gilda ve stejnojmenném filmu. Návštěvníci festivalu už ale rusovlasou herečku spatřili ostříhanou nakrátko a odbarvenou na blond. Ztrátou ohnivé hřívy prý mimochodem přišla o velkou část publika.

Festival hostil ještě jednu blonďatou krásku. Byla to největší sovětská herecká hvězda Ljubov Petrovna Orlovová. Diváci ji mohli vidět v předválečné jazzové komedii inspirované americkou groteskou – Celý svět se směje.

Hlavní hvězdou karlovarského festivalu bude Richard Gere

Číst článek

Orlovová byla výborná zpěvačka, tanečnice i herečka a v Sovětském svazu měla stejné postavení jako později ve Spojených státech Marylin Monroe. Publikum ji zahrnovalo obdivem a říká se, že do ní byl zamilovaný i Stalin.

Po jednom z koncertů v roce 1953 se Orlovovou pokusil fanoušek otrávit růžemi napuštěnými jedem. Od té doby se sovětská superstar lidí stranila.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme