Karlovarský filmový festival na úvod ocenil herce Richarda Gera

Slavnostním zahájením ve Velkém sále hotelu Thermal odstartoval 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Při ceremoniálu převzal hollywoodský herec Richard Gere Křišťálový glóbus, jímž festival ocenil jeho mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Předal mu ho prezident této prestižní přehlídky Jiří Bartoška. Publikum připravilo americkému herci bouřlivé ovace vstoje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Gere převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii

Richard Gere převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii | Zdroj: ČTK

Zvaní hosté v zaplněném hledišti zhlédli novou znělku, kterou režisér Martin Krejčí natočil s loňským držitelem Křišťálového glóbu, hercem a režisérem Melem Gibsonem.

V publiku byli například ministr kultury Daniel Herman, bývalý prezident Václav Klaus s chotí Livíí, velvyslankyní na Slovensku, a herečka a někdejší první dáma Dagmar Havlová.

Účastníci večera pak viděli film Time Out of Mind, který uvedli i herečka Jena Maloneová a režisér Oren Moverman. Gere v něm ztvárnil bezdomovce v současném New Yorku, jehož jedinou nadějí v bezvýchodné situaci je dávno odcizená dcera, k níž se snaží najít cestu.

Ceremoniál byl vzhledem k festivalovému jubileu poněkud odlišný. Marek Eben, který ho moderoval podvacáté, se na jeviště dostal stejně jako v Laterně magice přímo z plátna - z předtočeného filmu, jehož hlavním předmětem byl narozeninový dort.

Účastníky večera pozval na téměř padesátiminutovou pouť festivalovými ročníky, kterou živě komentoval, zatímco na plátně ji připomněly sestřih dobových dokumentů i animované hrané sekvence.

Richard Gere (vlevo) s prezidentem přehlídky Jiřím Bartoškou a herečkou Jenou Maloneovou | Foto: ČTK

Několikrát se z hlediště ozval spontánní potlesk - to když se v nich objevil bývalý prezident Václav Havel či Jiří Bartoška s uměleckou ředitelkou Evou Zaoralovou, kteří festivalovou štafetu převzali před dvaadvaceti lety.

Než Jiří Bartoška předal hlavní festivalovou cenu, upozornil, že padesát let v životě člověka je relativně krátká doba, zatímco stejný časový úsek v životě kulturní události je doba dlouhá. "Nevíme, jak poběžíme dlouho, ale běžíme, baví nás to a hlavně nás to naplňuje. Věřím, že k vaší i naší radosti poběžíme ještě hodně dlouho," řekl. Poděkoval sponzorům i divákům, bez nichž by festival ztratil smysl.

Přejezd Richarda Gera spolu s dalšími festivalovými hosty otevřenými vozy z Grandhotelu Pupp ke kinosálu sledovaly i v parném podvečeru tisíce lidí. Stejně jako Mel Gibson loni a John Travolta rok před ním se i Gere vydal mezi čekající a několika z nich se podepsal.

"Zdravím všechny fanoušky a milovníky mých filmů," řekl nečekaně do mikrofonu, který vzal moderátorovi před Thermalem.

Náklady na pořádání MFF činí 130 milionů korun. Stát přispívá účelovou dotací 30 milionů, osm přidalo město a sedm Karlovarský kraj. Zbytek hradí partneři. Tržby z prodaných vstupenek a festivalových pasů činily loni zhruba pět milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme