Karlovy Vary naplno ovládl film, úvodní večer patřil oscarové Helen Mirrenové

Karlovy Vary naplno ožily filmovým festivalem. 47. ročník uvede přes dvě stovky hraných i dokumentárních snímků, z nichž 22 bude mít světovou, 35 mezinárodní a osm evropskou premiéru. Hlavní hvězdou prvních dnů je britská oscarová herečka Helen Mirrenová. Fanoušci ji před hotelem Thermal přivítali obrovským potleskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní zahájení festivalu, Helen Mirren přebírá Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii | Foto: Filip Jandourek

Helen Mirrenová okouzlila zvědavé publikum na červeném koberci ve fialové róbě. Přišla v doprovodu manžela Taylora Hackforda, s nímž se seznámila při práci na filmu Bílé noci.

Při zahajovacím ceremoniálu ve Velkém sále hotelu Thermal pak převzala od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Za cenu poděkovala česky a diváci ji odměnili potleskem ve stoje. Zadoufala také, že její manžel křišťálovou cenu přežije, protože je to prý velká zbraň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahájení 47. ročníku MFF v Karlových Varech sledovala reportérka Klára Bílá

Helen Mirrenovou ještě v lázeňském městě čeká bohatý program. Setká se s novináři, s maďarským režisérem Istvánem Szabóem pak uvede jeho nejnovější snímek Za zavřenými dveřmi, ve kterém ztvárnila hlavní roli.

Po červeném koberci se projde také její neméně slavná kolegyně Susan Sarandonová. Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme až na závěrečném ceremoniálu.

Dnešní úvodní ceremoniál tradičně ozvláštnila pódiová show bratří Cabanů. Začala optickou iluzí, když se opona proměnila v plavecký bazén, na jevišti byly k vidění i skokanské můstky.

Záběry z bazénu, ve který se proměnilo pódium Velkého sálu v hotelu Therma | Foto: Filip Jandourek

Premiéru pak měla festivalová znělka z dílny režiséra Ivana Zachariáše. Humorná vzpomínka byla věnována legendě československé kinematografe Otakaru Vávrovi, který zemřel vloni v září.

Večer patřil také představení členů porot. Mezinárodní porotu vede programový ředitel prestižní newyorské Film Society of Lincoln Center a šéf festivalu v New Yorku Richard Peňa, domácím zástupcem je rektor Akademie múzických umění Ivo Mathé.

Maraton filmových projekcí otevřel v mezinárodní premiéře uvedený film Good Vibrations, který natočili Lisa Barros D'Sa a Glenn Leyburn.

Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme