Kdo letos získá Oscara? Jména vítězů už jsou zapečetěná v obálkách

Jména vítězů letošních Oscarů už jsou připravená v zapečetěných obálkách. Kdo ale nejprestižnější filmové ceny světa nakonec získá, se dozvíme v noci z neděle na pondělí. Nominacím letos dominuje muzikál La La Land. Získal jich 14 a vyrovnal tak rekord filmů Vše o Evě a Titanic. Neznamená to ale, že by nemohlo přijít překvapení. Nejvíce Oscarů v historii mají hned tři filmy, které získaly shodně jedenáct zlatých sošek, a to Ben Hur, Titanic a Pán prstenů: Návrat krále.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z muzikálu La La Land

Z muzikálu La La Land | Foto: Freeman Ent.

Do rozdávání filmových cen už zbývají jen desítky hodin, v Hollywoodu už je vše připravené a Dolby Theatre je nachystaný na přehlídku hvězd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo letos získá Oscara? Jména vítězů už jsou zapečetěná v obálkách. Téma pro zpravodajku ve Spojených státech Lenku Kabrhelovou

La La Land posbíral rekordních 14 nominací. Může ale získat jen 13 sošek, protože v kategorii nejlepší původní píseň jsou nominovány dvě skladby z filmu. Muzikál může vyhrát ve všech důležitých kategoriích, ocenění tak možná získají režisér a scénárista snímku Damien Chazelle nebo herci v hlavních rolích Emma Stoneová a Ryan Gosling.

Při Oscarech se sice podle filmového kritika Kennetha Turana nevyplácí dělat stoprocentní předpovědi, pozice favorita je ale letos podle něj jasná. „La La Land má 14 nominací, vyrovnal tak historický rekord. A všechny předpovědi skutečně tvrdí, že získá sošku za nejlepší film," podotýká Turan.

„Muzikál se mi líbil, ale nebyl to pro mě nejlepší film roku. Sošku bych udělil buď snímku Moonlight, nebo filmu Místo u moře. Jsou to vážnější filmy, které mě podstatně více dojaly. Oba určitě něco vyhrají, ale kdyby to byl nejlepší film, byl by to šok. Všem v sále by klesla čelist až na zem," žertuje filmový kritik.

Za La La Land následují filmy Moonlight a Příchozí s osmi nominacemi, dále pak Místo u moře, Lion a Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, které mají po šesti nominacích.

Také mezi filmovými fanoušky v jednom z losangeleských kin se preference liší. Tom by jako vítěze prestižní kategorie viděl sci-fi Příchozí. Chayenne zase fandí snímku Fences a pozitivně hodnotí, že v hlavní kategorii získaly nominaci snímky s afroamerickými hrdiny a autory jiné než bílé barvy pleti, což bylo v předchozích dvou letech hodně kritizováno.

Nominace na Oscary ovládl La La Land. Posbíral rekordních 14 nominací

Číst článek

Turan to ale označuje spíš za shodu okolností než jasnou známku toho, že by se v Hollywoodu konečně po letech kritiky začaly měnit poměry.

„Filmová produkce trvá roky. Přestože letos máme celou řadu snímků jiných než bělošských autorů a obsazení, žádný z nich nereaguje na kampaň Oscary tak bílé. Je to shoda okolností, že letos máme lepší ročník,“

„Loňský povyk kolem Oscarů poukázal na důležitou věc, která se netýká ani tak cen jako spíše filmového průmyslu. Má hluboký systémový problém. Těmi, kdo dělají klíčová rozhodnutí, jsou v drtivé většině bílí muži. V klíčových pozicích je minimum žen a lidí jiné barvy pleti. To se může změnit a mnoho lidí se o to snaží, ale je to zdlouhavý proces," podotýká Turan, podle kterého z rozmanitějších filmů budou těžit všichni, na prvním místě diváci.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme