Klasik filmové hudby Vladimír Cosma se ve Francii stále těší z popularity

Co mají společného filmy Velký blondýn s černou botou, Koza nebo série o četníkovi ze Saint-Tropez? Hudbu k těmto dnes už kultovním snímkům složil Vladimír Cosma. Původem Rumun žijící ve Francii je autorem hudby celkem k více jak třem stovkám filmů. Francouzská televize uvádí o tomto víkendu dokument o muži, který se stal zřejmě posledním mušketýrem filmové hudby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klavír, hudba, noty | Foto: Fotobanka stock.xchng, Talya Willson

Melodii z filmu Velký blondýn s černou botou diváci asi jen tak nezapomenou. Snímek se stal slavným nejen kvůli Pierru Richardovi, ale i díky onomu snadno zapamatovatelnému hudebnímu motivu.

Známých filmů s podpisem Vladimíry Cosmy je samozřejmě mnohem více, stačí jen jmenovat: Hořčice mi stoupá do nosu, Jsem nesmělý ale léčím se, Zvíře, Otec a otec, série četníků či Křidýlko nebo stehýnko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o skladateli Vladimíru Cosmovi natočil zpravodaj ve Francii Jan Šmíd.

Cosma zůstává jedním z posledních žijících autorů filmové hudby staré generace. A ve Francii, kam emigroval v roce l962, je stále velmi populární, i když na filmy ze sedmdesátých let se přece jen už pomalu zapomíná.

Cosma studoval Konzervatoř v Bukurešti a později i v Paříži, kde se usadil. Zpočátku se živil jako koncertní houslista, teprve později začal psát filmovou hudbu.

Pro mnoho lidí je zřejmě překvapením, že autor slavných filmových melodií je stále naživu, ale je mu teprve dvaasedmdesát let. V poslední době se věnuje dirigování velkých symfonických orchestrů. Před rokem se vrátil do rodného Rumunska a v hlavním městě dirigoval symfonický orchestr Bukurešti.

Čas od času je ve Francii k vidění či spíše k slyšení retrospektiva filmů, k nimž dělal hudbu, což jsou vlastně nejznámější francouzské snímky.

Možná by nebylo špatné pozvat tohoto umělce do Prahy, stejně jako před časem jiného slavného skladatele filmové hudby Ennia Morriconeho. Fanoušků Cosmovy hudby by se v Čechách určitě našlo dost.

Jan Šmíd, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme