Komedie o Usámovi bin Ládinovi děsí indické diváky

Do indických kin míří bollywoodský film s názvem Bez tebe, Bin Ládine. Ještě před svým uvedením vzbudil snímek nejen velký zájem, ale i nevoli. Pákistán promítání filmu v kinech zakázal. Bojí se, aby islámští extremisté nezneužili uvedení filmu k teroristickým útokům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

Zápletka filmu je jednoduchá. Do Spojených států přijíždí mladý pákistánský novinář, který se chce za každou cenu proslavit. Když na ulici potká dvojníka Usámy bin Ládina, dostane nápad: prodat rozhovor s falešným vůdcem teroristů. To, podle režiséra Abhiška Šarmy, spustí sérii komických až bizardních situací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek z ČR 1 o filmu Bez tebe, Bin Ladine.mp3

I když jde o komedii, autoři snímku se snažili držet faktů o Usámovi. Když začali v indických kinech běžet filmové upoutávky, mnozí se domnívali, že za filmem snad stojí samotný Usáma.

Režisér ale taková obvinění odmítá jako absurdní. „Je to prostě parodie, byli bychom neradi, kdyby si film někdo špatně vyložil.“ Právě toho se ale mnozí obávají. V Pákistánu proto film preventivně rovnou zakázali.

Další filmy o teroristech

Podle Jaromíra Marka ze zahraniční redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál pákistánští cenzoři zdůvodnili svůj verdikt obavou z reakce extremistů. Argumenty tvůrců o svobodě slova neobstojí, teroristé prý nemají smysl pro humor. Marek uvažuje i o možnosti dalších důvodů: „V cenzorské komisi jsou i klerikové, těm se nemuselo líbit i něco jiného.“

Bollywood již natočil několik filmů s tematikou terorismu nebo jiného náboženského vyznání. Jejich děj se ale vždy odehrává mimo indické území. Jedním z příkladů je snímek Jmenuji se Khan, který vypráví o muslimovi žijícím úspěšný život v USA. Do něho mu ale razantně zasáhnou útoky 11. září, po nichž se stává terčem podezření a vyslýchání jen proto, že je muslim. Klíčová věta z tohoto filmu „Jmenuji se Khan, jsem muslim, ale nejsem terorista,“ vystihuje podle Marka téma většiny dobrých bollywoodských filmů, které se touto problematikou zabývají.

Jaromír Marek nepředpokládá, že by byl film o falešném Usámovi bin Ládinovi zakoupen do české distribuce. „Možná bude k vidění v nějakém klubovém kině,“ připouští.

Jaromír Marek, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme