Kontroverzní seriál BBC pobouřil muslimy. Vadí jim, že se vysmívá islámu

Hlavní televizní kanál BBC začal vysílat nový sitcom Občan Khan, hned první díl ale vzbudil velké emoce. Nelíbí se především muslimům. Pan Khan totiž žije v pákistánské komunitě ve Velké Británii, mluví se silným arabským přízvukem a občas se nepříliš korektně přeřekne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC | Foto: Kateřina Křenová

BBC už podle posledních údajů obdržela 185 stížností a kritických připomínek. Na britského regulátora vysílání Ofcom se obrátilo dalších asi 20 nespokojených diváků. Vadí jim především, že seriál nevkusným způsobem zobrazuje islám.

„Není nic neobvyklého, že po odvysílání podobných pořadů nebo pokud zazní na obrazovce nějaká zvlášť silná vyjádření, jde počet stížností až do tisíců,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka přiblížil kontroverzní sitcom Občan Khan

Deník Independent sice autorům sitcomu vyčetl, že některé vtipy nefungovaly, nová komedie přesto podle recenzenta obstála.

Bývalý tajemník Muslimské rady v Británii Jusuf Bhailok dokonce prohlásil, že seriál je vůbec tím nejlepším, co BBC v posledních letech natočila.

Sitcom sází na drsné vtipy a slovní hříčky. Přestože nešetří ani pákistánskou komunitu, ani většinovou britskou společnost, obsahuje podle Kytky přece jen vybranější a jemnější humor než skeče Sachy Barona Cohena.

Svým názvem seriál odkazuje na kultovní snímek amerického režiséra Orsona Wellese Občan Kane. Jinak ale nemá Občan Khan s americkým dramatem nic společného.

„Tady v tom případě vlastně diváci sledují pouze občana Khana – trochu samozvaného, ale oblíbeného vůdce pákistánské komunity v nejmenovaném britském městě při řešení jeho každodenních problémů a starostí. Diváci také sledují každodenní radosti a starosti toho, jak vychovat v moderní Británii jeho dvě dcery a jak vycházet se stále nespokojenou manželkou,“ přibližuje Kytka.

Autorem kontroverzního seriálu je osmatřicetiletý Adil Ray, který se narodil v Birminghamu pákistánskému otci a keňské matce. Upozornil na sebe především jako moderátor ranního programu stanice BBC Asian Network, zaměřené na asijskou komunitu v Británii, kam zařazoval komediální výstupy a skeče.

Ivan Kytka, Kristina Winklerová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme