Králova řeč uhranula Berlinale, teď se pokusí o Oscary

Včera měl v rámci mezinárodního filmového festivalu Berlinale německou premiéru film Králova řeč. Snímek o anglickém králi Jiřím VI. s Colinem Firthem v hlavní roli se pyšní dvanácti nominacemi na Oscara. V Berlíně sice není v soutěži o Zlatého medvěda, pozornost ale budil značnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlinale 2011 | Foto: Klára Stejskalová

Králova řeč se těší přízni kritiků i diváků. Při berlínské premiéře nechyběla ani hlavní hvězda filmu Colin Firth. Ten sbírá za svůj obdivuhodný výkon koktavého krále jednu cenu za druhou. Zlatého medvěda si ale neodveze. Na Berlinale o tuto prestižní trofej soutěží jiných 16 filmů.

Žádný žhavý favorit na vítěze zatím není, tvrdí členka mezinárodní poroty Nina Hoss. Hodně se mluví o íránském dramatu Nader a Simin, odloučení režiséra Asghara Farhádího. Film zaujal i dlouholetou uměleckou ředitelku karlovarského festivalu Evu Zaoralovou. „Je to moc krásný film, nejvíce se mi ale líbil animovaný film Pohádky jedné noci,“ hodnotila Zaoralová.

Přehrát

00:00 / 00:00

klára Stejskalová ve Světě o druhé Rádia Česko

Festivalu dominují filmy s tématikou soukromých vztahů, problémů v rodině, do čehož zapadají i české snímky na festivalu jako Dům nebo Osmdesát dopisů a pak naopak jsou to velká politická dramata, která vévodí soutěžní sekci.

Festival se letos stal nejen přehlídkou, ale samotným aktérem politického dramatu. Kopie dokumentu o ruském ropném magnátovi Chodorkovském se ztratila. Někdo se vloupal do kanceláře režiséra Touschiho, spekulovalo se, že za zmizením stojí Kreml.

Velký zájem vzbudil film Alemania o integraci menšin v dnešním globalizovaném světě, velké očekávání doprovázelo premiéru filmu Coriolanus, režijního debutu Ralpha Fiennese.

Festival nejsou jen filmy, ale i obchod. Ředitel filmového festivalu pro děti ve Zlíně Petr Koliha, jak sám říká, nemá ani čas zajít do kina. „Domlouváme smlouvy na filmy, domlouváme některé hvězdy na náš festival,“ popsal svou přítomnost na festivalu.

Michal Šenk, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme