Krycí jméno Holec jde do kin, příběh se odehrává mezi Prahou a Vídní v dramatickém roce 1968

Při invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 natočil režisér Jan Němec situaci u budovy rozhlasu na pražských Vinohradech. Co samotnému činu mohlo předcházet a jak se záběry tanků dostaly do rakouské televize? To vypráví česko-rakouský snímek Krycí jméno Holec, který má ve středu večer premiéru. V hlavních rolích uvidíme Kryštofa Hádka, Vicu Kerekes a Johannese Zeilera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špionážní film Krycí jméno Holec oživí události ze srpna 1968 | Foto: Falcon

Špionážní drama s milostnými motivy se odehrává v napjaté době, která směřovala k událostem pražského jara i srpnové okupaci.

„Je to spíše české téma než rakouské, ale v tom mě to docela bavilo. Točili svůj příběh Zilka, který je propojený s tehdejší dobou a s českou historií,“ říká o tématu filmu Krycí jméno Holec Kryštof Hádek.

Fiktivní příběh se opírá o skutečné situace i reálné osoby. Hádkova role je inspirována osudem režiséra Jana Němce, který v pražských ulicích pořídil záznam sovětského vpádu.

„Režisér Jan Němec vyvezl tehdy na západ filmový materiál o příjezdu ruských tanků a byl to jeden z mála pravdivých záznamů toho, jak to doopravdy bylo, protože tehdejší politická garnitura mazala stopy a pouštěla do televize a rádia úplně něco jiného,“ vysvětluje Hádek.

Špionážní film Krycí jméno Holec oživí události ze srpna 1968 | Foto: Falcon

Výrazný prostor má v příběhu také postava Helmuta Zilka, kterého ztvárnil rakouský herec Johannes Zeiler. Novinář a později starosta Vídně Zilk měl převzít v roce 1968 v rakouské televizní stanici Němcův filmový pás dokumentující okupaci.

„Pro mě bylo velké dobrodružství hrát typ člověka, který se ničeho nebojí, který si bez jakýchkoliv zábran jde za svým a který ale současně využívá příležitostí, jež se mu nabízejí, aby věci měnil k lepšímu. Samozřejmě mu při tom vždy jde i o to se zviditelnit. Současně je velký požitkář, jak je patrné z jeho vztahu k ženám, ale taky jednoznačně mocenský typ,“ popisuje svou roli Zeiler.

„V Rakousku Zilka znají všichni, kterým je 35 let a více. Pro mě je to velká výzva. Zilk budil pozornost všemi svými rolemi a nakonec i jako oběť bombového útoku,“ dodává herec.

Špionážní film Krycí jméno Holec oživí události ze srpna 1968 | Foto: Falcon

Dodnes ale nebyla prokázána jeho možná spolupráce s československou státní rozvědkou. Právě tato nejednoznačná role lákala producentku filmu Moniku Kristl.

„V minulosti mu chtěl dát Václav Havel vyznamenání, nakonec si to ale rozmyslel a Helmut Zilk ocenění nedostal. Nicméně nakonec o několik let později mu Václav Havel odjel na pohřeb do Vídně,“ dodává producentka.

Pod vedením režiséra a producenta Franze Novotného si ve filmu zahrála mimo jiné Vilma Cibulková, David Novotný a Ondřej Brzobohatý, který k němu složil hudbu.

Anna Kottová, Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme