Kurt Russell: 60 let klasického (anti)hrdiny

Kurt Russell, rodák ze Springfieldu v Massachusetts se před šedesáti lety narodil otci Bingu Russellovi, profesionálnímu hráči baseballu. Už v devíti letech se začal objevovat ve filmech z produkce Walta Disneyho, ale postupem věku se o herectví zajímal stále méně - ve dvaceti už to skoro vypadalo, že se bude věnovat výhradně baseballu. Naštěstí se Russell brzy zranil a s baseballem musel skončit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurt Russell ve filmu Grindhouse: Auto zabiják

Kurt Russell ve filmu Grindhouse: Auto zabiják | Foto: Palace Pictures

Jeho hereckým debutem byla role ve filmu Stalo se na světové výstavě (1963), v níž hlavní roli ztvárnil Elvis Presley. Řízením osudu si Russell o 16 let později zahrál právě legendárního zpěváka v televizním snímku Elvis a za svůj výkon byl dokonce nominován na Emmy. Hlas slavného lamače srdcí pak navíc suverénně imitoval v oscarovém dojáku Forest Gump (1994).

Russellova kariéra je do značné míry spjata s osobností režiséra Johna Carpentera. V roce 1981 se Kurt stal hvězdou jeho snímku Útěk z New Yorku, díky němuž se dostal do Hollywoodu. Postavu antihrdiny Snakea Plisskena, k níž se vrátil ještě v roce 1996 volným pokračováním Útěk z LA, má ostatně Russell ze všech svých rolí nejraději. V roce 1982 opět spojil síly s Carpenterem, aby s ním natočil fenomenální sci-fi horor Věc, ten zůstává Russelovým nejsilnějším filmem vůbec. Ačkoli snímek ve své době příliš neuspěl, dnes je právem řazen mezi špičku svého žánru. Od té doby také Russell žije s herečkou Goldie Hawnovou, která byla několikrát jeho partnerkou také na filmovém plátně (Přes palubu, Odpolední směna).

Kurt Russell ve filmu Útěk z New Yorku | Foto: Bontonfilm

Následoval zdařilý snímek Silkwoodová s Meryl Streepovou, za který byl Russell nominován na Zlatý glóbus. Úspěšná byla i další léta, kdy si zahrál v akční fantasy komedii Velké nesnáze v malé Číně, romantizující krimi Tequila Sounrise a odlehčeném, v Česku velmi oblíbeném akčňáku Tango a Cash, kde válí společně se Sylvestrem Stallonem. Do deváté dekády minulého století vstoupil Russell jedním ze svých klíčových titulů - dramatem Rona Howarda Oheň. O dva roky později znovu potvrdil své kvality i hereckou variabilitu ve westernu Tombstone, nicméně v té době už začala jeho sláva upadat. Přišel průměrný akční snímek Boeing 747 v ohrožení, tuctový thriller Únos, a poté i gigantický propadák Paula W. S. Andersona Žoldák: Legie zkázy, který přeci jen poškodil jeho hereckou kariéru.

Kurt záhy přestal od producentů dostávat nabídky na hlavní role ve velkých filmech a na plátně se objevil až o tři roky později v dalším debaklu z dílny velkého hollywoodského losera Kevina Costnera 3000 mil na útěku. Jistým, byť nijak oslnivým comebackem pro něho byl snímek Camerona Crowea Vanilkové nebe s Tomem Cruisem v hlavní roli. Skutečným návratem na vrchol se ale pro Russella stal hokejový snímek Miracle, který se v roce 2004 stal v USA nečekaným hitem.

Kurt Russell ve filmu Věc | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Kurt Russell však zůstává relevantní tváří i pro současné mladé, adekvátně cynické publikum; jeho znamenitá kreace sociopatického vraha žen a vyšinutého kaskadéra Mikea v Tarantinově nedoceněném grindhousovém klenotu Auto zabiják patří k těm nezapomenutelným. Rok jedenáct navíc pro Russela nevypadá vůbec špatně: ve výrobě jsou hned tři tituly, v nichž by měl opět po čase ztvárnit výrazné role.
Možná to bude i tím, že konečně přestal kouřit.

20 nejlepších filmů Kurta Russela

Aleš Stuchlý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme