La La Land! Vlastně ne. Moonlight! Oscary s přehmatem i kritikou Trumpa

Vrchol slavnostního večera se neobešel bez grandiózní chyby. Oscar za nejlepší film získává La La Land! Vlastně ne. Moonlight! Tvůrci filmu La La Land poděkovali za cenu za nejlepší film a pak oznámili, že ji vlastně nedostali. Pravým vítězem je nezávislé drama Moonlight. Večer se neobešel ani bez kritiky Donalda Trumpa, ten ji na Twitteru zatím nevrátil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhlášení nejlepšího filmu provázel omyl, zodpovědná firma se omluvila | Zdroj: Reuters

Objímání, nástup na pódium a poděkování rodině a kamarádům, prostě tradiční průběh předávání filmových cen. Letos ale s velkým přehmatem. „Není to vtip. Nejlepším filmem se stal Moonlight,“ oznámili po vítězném projevu producenti muzikálu La La Land. Cenu vyhlašoval herec Warren Beatty a prý ji vyhlásil správně. Jen karta byla chybná. Firma zodpovědná za obálky s vítězi se za chybu omluvila.

„Řeknu vám, co se stalo,“ vysvětloval na pódiu Beatty. „Otevřel jsem obálku a bylo tam Emma Stone, La La Land, proto jsem se na ní tak dlouho díval. Nesnažil jsem se být vtipný,“ dodal herec.

Režisér vítězného snímku Moonlight Barry Jenkins byl výhrou tak zaskočený, že se to odrazilo i na jeho děkovné řeči. „O tom se mi ani nesnilo. Ale k čertu se sny, stalo se to, je to pravda,“ řekl režisér.

K odpovědnosti za chybu se přihlásila firma PricewaterhouseCoopers, která měla distribuci výsledků na starost. "Upřímně se za chybu omlouváme filmu Moonlight, La La Land, Warrenu Beattymu, Faye Dunawayové i divákům Oscarů," napsala společnost v prohlášení. Nyní firma vyšetřuje, jak k záměně došlo.

Večer se neobešel ani bez politiky. Narážek na Donalda Trumpa bylo víc

Večer se nesl i v očekávání kritiky prezidenta Donalda Trumpa. Ten předem oznámil, že předávání sledovat nebude. Prezidentovi příznivci předem vyzvali k bojkotu Oscarů a "zatrpklých lidí zábavního průmyslu".

ONLINE: Akademie překvapila. La La Land proměnil šest nominací, nejlepším snímkem je Moonlight

Číst článek

Levicově naladěný Hollywood dal najevo odpor proti Trumpově politice například modrými stužkami. Ty podle serveru Hollywood Reporter vyjadřovaly solidaritu s neziskovou organizací ACLU, která si klade za cíl bránit svobody osob zaručené ústavou a zákony USA. Organizace sehrála velkou roli při sporu o nedávném migračním dekretu prezidenta Trumpa.

Bez poznámky se neobešla například ocenění švédského kameramana Linuse Sandgrena za La La Land. "Mimochodem, je nám moc líto, co se stalo ve Švédsku," komentoval Sandgrenovu výhru moderátor večera Jimmy Kimmel s odkazem na neexistující incident, který se podle Trumpa měl ve Švédsku stát.

Na Trumpovo pověstné tweetování se během večera čekalo marně. „Už jsou to dvě hodiny a Donald Trump o nás zatím nic netweetoval," řekl Jimmy Kimmel. Následně Trumpovi poslal přes Twitter zprávu: "Jsi vzhůru?"

Moderátor zinscenoval i krátký potlesk pro herečku Meryl Streepovou, kterou prezident Trump nedávno nazval "přeceňovanou". "Meryl vlastně není nominovaná, my ji tam napsali jen tak ze zvyku," vtipkoval Kimmel.

Herec oceněného animovaného filmu Zootopia Gael García Bernal Trumpa zkritizoval za plán imigrační politiku. "Já jsem jako Mexičan, jako Latinoameričan, jako imigrant za prací, jako lidská bytost proti jakékoliv formě zdi, která nás chce oddělit," doplnil herec režiséry snímku v kritice prezidenta.

Nejlepším filmem je snímek Moonlight. | Foto: Reuters

Filip Harzer, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme