Legendární filmová sága Hvězdné války slaví 35. narozeniny

Dnes je to přesně 35 let, co měl premiéru film Hvězdné války, později získal podtitul Nová naděje. Jde o čtvrtý, nebo počítáte-li od prostředka, vlastně první díl legendární filmové série. Jen těžko si dnes umíme představit, že by se na stříbrném plátně nikdy neobjevil. Studia, která scénář dlouho odmítala, si ještě dnes musí zoufat, o jaký obchod to vlastně přišla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z filmu Star Wars (Hvězdné války) | Foto: Lucasfilm Ltd.

Někde ve vesmíru se právě teď může odehrávat dobrodružství, jaké jste na vaší planetě ještě neviděli. Hvězdné války.

Je to sága o chlapci, dívce a osudu všeho inteligentního života. Je to příběh plný robotů, mimozemšťanů z tisíce světů a samozřejmě boje dobra se zlem.

Je to příběh, který svou dobu předběhl o světelné roky a to především díky zvláštním efektům, které se musely vymýšlet právě kvůli tomuto filmu. Původní trilogie za ně dostala i tři Oskary, samotný režisér George Lucas jim ale takovou důležitost nepřikládá:

Přehrát

00:00 / 00:00

Legendární Hvězdné války přiblížil ve vysílání Radiožurnálu Ondřej Bouda

„Je to chyba spousty vědeckofantastických filmů. Chtějí ukázat, kolik času šlo do příprav a do efektů. A zapomínají, že zvláštní efekty jsou jen nástroj, který slouží k vyprávění příběhu. Lidé si často pletou cestu s cílem. Jenže efekt sám o sobě bez příběhu je celkem nudný.“

Kultovní trilogie ale málem nikdy nevznikla. Příběh byl tak složitý a spletitý, že mu při čtení scénáře nikdo nerozuměl. Možná proto, že se začínalo od prostředka.

„Odmítla mě celá řada studií. Byl to špatný žánr. Sci-fi tehdy neletělo. Navíc to všichni vnímali jako film pro děti a ty přece dělal jen Disney. Trvalo dlouho, než jsem někoho přesvědčil. Nakonec se ale přece jen jeden člověk našel. Tehdy mi řekl, že sice scénář nechápe, ale viděl mou předchozí práci a věřil mi jako režisérovi,“ vzpomíná Lucas.

A protože chtěl v natáčení pokračovat a smlouvu měl jen na jeden film, skoupil George Lucas práva na další díly a také na reklamní zboží.

„Tehdy to nestálo moc, protože si všichni mysleli, že film má příliš krátké trvání, než aby se na něm dalo vydělat. Já věřil, že s několika plakáty a tričky si udělám reklamu a přilákám lidi do kina,“ tvrdí.

Lucas nemohl koncem 70. let tušit, co ho čeká. Série Star Wars dodnes vydělala už 45 miliard dolarů. A jen desetinu z toho na prodeji lístků do kina. Zbytek je právě reklamní zboží.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme