Letní filmová škola láká na portugalské filmy i hollywoodskou klasiku

Letní filmová škola v Uherském Hradišti tento týden odtajnila první novinky z programu. Diváci se mohou těšit na portugalského režiséra Pedra Costu nebo retrospektivu u nás málo známých filmů Vojtěcha Jasného, které natočil v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diváci 37. letní filmové školy v kině Hvězda | Zdroj: ČTK

Letošní Letní filmová škola se se svými projekcemi vrací opět i do Slováckého divadla, kde se vloni kvůli rekonstrukci nepromítalo. Přibude ale i další místo.

„Vracíme se také do klubu Mír, kde budeme promítat krátké a studentské filmy, bude to taková trošku undergroundová scéna, nicméně na vyžádání diváků a návštěvníků prostě bude,“ vysvětluje ředitelka Letní filmové školy Radana Korená.

Největší nesoutěžní přehlídka v České republice promítne sérii divácky atraktivních titulů ze zlaté éry hollywoodské kinematografie. Snímky jako Občan Kane nebo Jih proti Severu patří ke klasice a není na škodu je vidět i na velkém plátně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letní filmová škola v Uherském Hradišti má návštěvníkům tradičně co nabídnout

„Nerada bych tu jmenovala jednotlivé tituly, protože nejde o představení jednoho filmu, ale o představení systému. Filmy jsou tam spíše proto, aby dokumentovaly nějaký jev – třeba cenzuru nebo nějaký konkrétní žánr. Sekce funguje jako celek, a samozřejmě bude doprovázena několika přednáškami,“ říká programová ředitelka Iva Hejlíčková.

„A také tam bude unikátní výstava fotografií, ve Spojených státech se nám totiž podařilo objevit snímky paní fotografky, která ve 30. letech - což je období, které nás zajímá - fotila hollywoodské hvězdy. Ale nejsou to studiové propagační snímky, fotila je doma v přirozeném prostředí.“

Návštěvníci už si zvykli i na projekce němých filmů s živým hudebním doprovodem, letos budou moci vidět tvorbu Georga Wilhelma Pabsta, který obsazoval ve své době ty nejslavnější herečky.

„Pracoval třeba s Gretou Garbo, Astou Nielsenovou, Louise Brooksovou nebo – a na to se já osobně mimořádně těším – s mladou Leni Riefenstahlovou ve filmu Bílé peklo, což je jeden z klasických horolezeckých filmů konce 20. let, kde vystupuje i ta andělská germánská kráska Leni,“ dodává hlavní dramaturg Jan Jílek.

Exkurze do historie

Filmová škola dá prostor i historii - jedna ze sekcí představí filmy, ve kterých tvůrci reflektovali nástup nacistů v Německu v roce 1933.

„Samozřejmě tam budou uváděny i filmy Leni Riefenstahlové, ale třeba taky Žid Süss nebo Hans Westmar – prostě ty základní filmy ze 30. let. Samozřejmě, že je tohle téma potřeba správně posadit, takže jsme si tam pozvali i německé historiky, protože nás zajímá, jak třeba mladí historici tuto éru dnes reflektují,“ vysvětluje Iva Hejlíčková.

Do filmového ráje v Uherském Hradišti můžete zavítat mezi 26. červencem a 3. srpnem.

Eva Rajlichová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme