Letní filmová škola láká na Sauru, Kiarostamího i nafukovací kino

Letní filmová škola v Uherském Hradišti nabízí řadu filmových představení a přednášek, půlnoční projekce a poprvé i nafukovací kino. Hvězdou přehlídky je klasik evropského filmu, režisér Carlos Saura. Na slavnostním zahájení převezme Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Organizátoři uvedou jeho méně známé snímky El Dorado, Peppermint frappé nebo Doupě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Carlos Saura s Liv Ullmannovou na předávání cen Evropské filmové akademie

Carlos Saura s Liv Ullmannovou na předávání cen Evropské filmové akademie | Foto: Jordi Motlló

„Saura zná české klubové hnutí a velmi si ho historicky váží. Bylo pro něj velkou poctou, že mu chceme dát cenu prezentovanou českými filmovými kluby,“ říká dramaturg Jan Jílek.

Do Hradiště dorazí i iránský režisér a scénárista Abbás Kiarostamí, který stejně jako Saura sklízel ceny po největších světových přehlídkách. Za snímek Chuť třešní si odnesl třeba Zlatou palmu z Cannes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z příprav Letní filmové školy v Uherském Hradišti natočila pro Ranní Radiožurnál Eva Rajlichová

Podle Radany Korené z Asociace českých filmových klubů se povedlo vyzdobit i trochu nehostinnou sportovní halu. „Ke spolupráci jsme si pozvali performera Petra Nikla, který nám artefakty ze svých výstav tento prostor zkrášlí a zkulturní, aby nevypadal jen jako sportoviště,“ prozradila Korená.

Jednou ze sekcí přehlídky je F jako pravda. „Základní otázkou, kterou tato sekce řeší napříč zeměmi původu filmů, jejich délkami i filmovou historií je otázka schopnosti filmového média manipulovat realitu,“ vysvětluje dramaturg přehlídky Jan Jílek.

Filmová škola uvede také retrospektivu polské režisérky Agniezsky Hollandové nebo ruské filmové novinky. Spolupráce s Vojenským historickým ústavem se projeví v sekci Heydrichiáda.

„Budeme hrát například film proslulého britského dokumentaristy Humpreyho Jenningse Tichá věc, který vznikl ani ne rok po vypálení Lidic jako varování pro Brity,“ říká programová ředitelka Iva Hejlíčková s tím, že na festivalu dojde ke konfrontaci Jenningsova filmu se skutečným německým záznamem vypálení Lidic.

Eva Rajlichová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme