Letní filmová škola představí dílo Billyho Wildera

Byt, Půlnoc nebo Raz dva tři. To jsou jen některé z filmů pod kterými je podepsán americký scénárista, režisér a producent Billy Wilder. S některými méně známými filmy tohoto klasika stříbrného plátna se mohou seznámit zájemci na letní filmové škole v Uherském Hradišti. Ta věnovala Wilderovi retrospektivu k letošnímu 105. výročí jeho narození.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní filmová škola v Uherském Hradišti 2011

Letní filmová škola v Uherském Hradišti 2011 | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

Král komedie Billy Wilder v Hollywoodu působil téměř půl století. Za komediální snímek Byt z roku 1960 získal tři ze svých šesti Oscarů . Wilder byl vůbec první, kdo dostal tři zlaté sošky najednou - za nejlepší režii, scénář i film.

Na letní filmové škole v uherském hradišti se uvádí i jeho méně známý film Raz dva tři. Diváci se u něj dobře bavili, ale ve své době si podle hlavní dramaturgyně přehlídky Ivy Hejlíčkové v kinech nevedl vůbec dobře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Rajlichová o dílu Billyho Wildera na Letní filmové škole.mp3

„Měl premiéru v době krátce po postavení Berlínské zdi. Situace byla napjatá a Wilder si dělal cynickou legraci z Rusů, Američanů i Němců. Němci na to neměli náladu a film ve své době propadl.“

Billy Wilder, který se narodil v Rakousko Uhersku si tímhle filmem možná trochu vyrovnával i své vlastní účty s Němci.

„Nepodařilo se mu přemluvit svou rodinu, aby odjela z Německa, a tak maminka, babička a nevlastní otec zemřeli v koncentračním táboře. Wilder měl po válce pachuť z toho, že v Německu byli najednou všichni bojovníci proti fašismu. To se promítlo do jeho filmu,“ vysvětluje Hejlíčková.

Obecně si lidé zařazují Billyho Wildera jako žánrového režiséra - jeden z jeho asi nejslavnějších filmů je Někdo to rád horké. Wilder byl i velmi zdatným scénáristou s přesným postřehem. Ostatně sám říkal, že režírovat začal proto, aby své scénáře chránil.

„Jemu je vlastní cynismus a skepse. Od lidí vždy čekal to nejhorší a oni ho v očekávání ještě předčili. Wilder se vysmívá všem posvátným hodnotám jako je hrdinství, vlastenectví, nezištnost, čestnost. Jeho hrdinové jsou selhávající, Wilder demaskuje lidskou povahu a nevychází mu z toho nic dobrého,“ dodává Hejlíčková.

Životní dráha Billyho Wildera se uzavřela v roce 2002 - filmovým fanouškům ale zanechal na padesát svých režijních počinů včetně hořce ironického Sunset bulevard, který nemilosrdně ukazuje filmařské zákulisí.

Eva Rajlichová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme