Letní filmová škola v Uherském Hradišti jde do finále

Organizátorům Letní filmové školy v Uherském Hradišti se letos podařilo zajistit hosty zvučných jmen, například srbského režiséra Emira Kusturicu nebo jeho finského kolegu Aki Kaurismäkiho. Letošní už sedmatřicátý ročník ozdobil i režisér i z exotického Thajska, loňský vítěz z Cannes, Apichatpong Weerasethakul.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diváci Letní filmové školy v Uherském Hradišti ve zrekonstruovaném kině Hvězda | Foto: ČTK

Apichatpong Weerasethakul se svým filmem strýček Búnmí vyhrál loňský festival v Cannes. Film mohli vidět i čeští diváci. Organizátoři ho na filmovou školu do Hradiště pozvali jako zástupce takového uměleckého proudu současné kinematografie. Weerasethakul bude mít zítra v Hradišti lekci filmu. Bude to určitě zajímavé, protože jeho filmy zkoumají náboženskou hinduistickou tradici propojenou s moderním světem současného Thajska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Rajlichová mluví o Letní filmové škole přímoz Uherského Hradiště ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Na závěr přijede slavný finský filmař Aki Kaurismaki. Diváci měli možnost vidět retrospektivu jeho filmů, včetně slavných snímků Juha nebo sociálního dramatu světla v soumraku.

Kdo má rád české filmy, neměl by si nechat ujít snímek Největší z Čechů Roberta Sedláčka. Zajímavý je i film Černá Venuše Abdelatifa Kechiche, který má téměř tříhodinovou stopáž a pojednává o hranicích svobody a lidské důstojnosti.

Doprovodný program

Pokud jde o doprovodný program, lze zmínit například DJ essions v klubu Mír, které připravují kolegové z rádia Wave denně od 23 hodin. Dnes vystoupí skupina Květy.

Na filmové přehlídce v Uherském Hradišti neuchybí ani divadlo. Velmi vydařená bývají přestavení souboru Láhor Soundsystem. Jinak je tu i celá řada výstav, přibližně patnáct.

Na letošní Letní filmové škole je zhruba pět a půl tisíce akreditovaných lidí, což je skutečně slušná . Je tady hlavně batůžkářské publikum, hodně mladých lidí a o filmu se diskutuje dlouho do noci. Ze zahraničních festivalů připomíná svým nábojem a otevřeností k divákům festival v nizozemském Rotterdamu, který také klade důraz na filmy, nikoli na hvězdy.

Markéta Bartošová, Eva Rajlichová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme