Letní kina letos slaví úspěch, větší zájem je o ně mimo Prahu

Horké léto přeje i sledování filmů pod širým nebem. Vyšší návštěvnost hlásí například letní kino na Špilberku v Brně nebo v Dolanech na Plzeňsku. Někde se dokonce začalo promítat venku po několikaleté pauze, jako například ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Jak ukázal nedávný průzkum, větší zájem o letní kina je právě mimo Prahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlínské filmové léto 2014 zahájil film Ostře sledované vlaky | Foto: Eva Dvořáková

Letní kina nabízejí českou filmovou klasiku i úplně nové snímky. Do letních kin ale diváci často nechodí jen kvůli filmům.

„Úplně úžasné na to je, že se tady člověk vždycky setká s lidmi, které dlouho neviděl,“ říká jeden z návštěvníků letního kina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letní kina letos slaví úspěch. Kde je o ně největší zájem, zjišťovala Klára Fleyberková

„Můžu kdykoliv odejít, můžu u toho pít pivo a jsem tam většinou s přáteli,“ přidává další návštěvnice.

Z podobných důvodů si letní kina diváci oblíbili už před mnoha desítkami let. Velké letní kino bylo už před více než sto lety na pražském Žižkově.

„Na zahradě rodného domu Jaroslava Seiferta bylo otevřeno kino, které se jmenovalo U Matoušů. Kino pak obnovili legionáři, takže se jmenovalo Legionářů invalidů. Bylo známé tím, že se tam mohlo kouřit, z přilehlé restaurace tam roznášeli pivo, když byly horké večery,“ popisuje historik biografů Miroslav Čvančara.

Zájem o letní kina je velký i dnes, potvrzuje například Lenka Šašková z městského kulturního střediska Dobřany, které každoročně pořádá akci Letní kino na Dobřanském náměstí.

„Chodí kolem sta diváků, je to různé podle žánru. Většinou ale chodí lidi na české filmy, na komedie,“ říká Šašková.

S návštěvností jsou na tom velmi dobře právě mimopražská letní kina. Jak potvrdil nedávný průzkum společnosti 2GIS, i většina Pražanů za tímto zážitkem odjíždí mimo hlavní město.

Skoro polovina dotázaných to odůvodnila tím, že zkrátka neví, kde v Praze letní kina jsou. Když ale do pražských kin zavítají, nejčastěji je to ve Žlutých lázních nebo u Českého rozhlasu Regina.

Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme