Letošní AniFest v Teplicích bude ve znamení animace, hudby a říše fantazie

Na AniFestu, který dnes začne v Teplicích, bude letos v několika kategoriích soutěžit 149 filmů. Doprovodný program 12. ročníku festivalu bude tentokrát v duchu spojení animace s hudbou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

AniFest 2013 | Foto: Anifest

To prozrazuje už znělka festivalu inspirovaná Alenkou v říši divů. Králík v ní proskakuje mezi odřezky od tužek, vysvětluje ředitel festivalu Petr Šplíchal:

„AniFest je klasická animace. Ty odřezky symbolizují pastelky. Zároveň jsou tam notové osnovy. Králík mezi nimi skáče, potkáváme tam kočku Šklíbu, Houseňáka. Pak dojde k tomu protržení a nacházíme tam Alenku, která něco animuje. I na to budou navazovat některé filmy. Máme tady Alenku od Tima Burtona a Něco z Alenky od pana Švankmajera.“

V asi nejsledovanější kategorii celovečerních snímků označují pořadatelé tři favority. Španělský 3D film Apoštol, kanadský Vánoce Waltera a Tandooriho a dále uruquaysko-argentinsko-chilský snímek Selkirk - pravdivý příběh Robinsona Crusoe. Právě tyto filmy vzbudily zájem na světových přehlídkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošním AniFestu natáčela Gabriela Hauptvogelová

Hudební animované filmy si v rámci doprovodného programu užijí diváci podle Šplíchala už dnes večer:

„Máme tam Žlutou ponorku. Čestným prezidentem je Gerald Poterton, který byl jeden z animátorů Žluté ponorky. Je tady odkaz na Heinze Edelmanna, který celou Žlutou ponorku vymyslel, a je to rodák z Ústí nad Labem. Měl německou rodinu, takže po válce byli odsunuti a uchytil se v Anglii.“

O půlnoci pak začne další Potertonův film Heavy Metal. Inspiroval se anglickým komiksovým magazínem s prvky science fiction, hororu a fantasy se spoře oděnými ženami.

Na programu je také The Wall, Zeď, s muzikou kapely Pink Floyd, a Sex Pistols zazní ve snímku Velký rockový podfuk.

Pořadatelé myslí i na děti - můžou zajít třeba na sérii nových Večerníčků nebo do školičky animace. A to nejen v Teplicích, ale i v Duchcově a Krupce.

„V elektrárně Ledvice budou projekce především dětských filmů s odkazem na pány Pojara a Jiránka. Budou to taková vzpomínková pásma na tyto dva významné české animátory,“ přidává Petr Šplíchal další, poněkud netradiční místo.

Program včetně programu ve festivalovém stanu je na webu festivalu anifest.cz.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme