Letošní Febiofest byl nejdelší v historii. Vyhrál islandský snímek Vrabčáci

Hvězdné a sympatické hosty, více než 150 filmů z celého světa i nebývale bohatou nadílku českých a slovenských snímků nabídl 23. ročník Febiofestu Jeho pražská část o víkendu skončila. Byla nejdelší v historii. Hlavní cenu obdrželo islandské drama Vrabčáci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fero Fenič

Fero Fenič | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

Tradičně se Febiofestu povedlo přivézt skvělou sestavu hostů. „Nezveme hvězdy jednoho filmu nebo sezóny, ale osobnosti, které mají za sebou nezpochybnitelné výsledky. Diváci se s nimi můžou sejít v diskuzích po každém filmu,“ říká prezident festivalu Fero Fenič.

Letos diváci besedovali například se španělskou herečkou Carmen Mauraovou, italským režisérem Marcem Bellocchiem, skotským hercem Peterem Mullanem, Emílií Vášáryovou či s německým hercem Danielem Brühlem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlédnutí Tomáše Piláta za letošním Febiofestem

Diskutovat mohli také s britským scenáristou Peterem Morganem. Autor filmů Královna, Rivalové nebo Prokletý klub převzal na závěrečném večeru Kristiána za přínos kinematografii.

V rámci večera byli vyhlášeni i vítězové sekce Nová Evropa. Vyhrál islandský snímek Vrabčáci. Rozhodla o něm laická porota složená z lidí různého věku, sociálního postavení i zaměstnání. Byla mezi nimi i studentka Beata Mrazíková.

Vítězní Vrabčáci o dospívání na Islandu

„Dostali jsme list 12 filmů, časy projekcí, museli jsme se zapsat, že jsme tam byli. Po posledním filmu jsme dostali dotazník, kde jsme měli ohodnotit 3 filmy, které se nám nejvíc líbily, a napsat proč,“ vysvětluje porotkyně Beata.

Beatu nejvíc zaujal film Bomby s díky vítáme! Pojednává o třech válečných žurnalistech v afghánském Kábulu a stinných stránkách jejich povolání. Líbil se jí ale také vítězný snímek Vrabčáci.

„Ukazuje dospívajícího mladého islandského kluka, který se musí přestěhovat od rodiny. Setká se se šikanou, potká svou dětskou lásku. Byl to příjemný, ale i melancholický a smutný film,“ dodává porotkyně Beata Mrazíková, kterou zaujala hlavně hudba ke snímku od klávesisty kapely Sigur Rós.

Hodně bohaté bylo letos na Febiofestu zastoupení českých filmů. Povedlo se tak prolomit nedůvěru českých filmařů vůči této akci. Podle organizátorů tomu napomohla zvýšená podpora ze strany ministerstva kultury a odboru kultury pražského magistrátu.

„Také nám pomohla situace, kdy mnoha českým filmům klesá návštěvnost. Diváci stále preferují třeba určité žánry českého filmu, určité herce, ale samotný fakt, že je film český, už pro ně není jednoznačným důvodem k návštěvě kina,“ říká ředitel festivalu Fenič.

„I to vedlo k tomu, že filmaři přestali být tak pyšní a možná i do sebe zahledění a pochopili, že platforma, jako je Febiofest, která je rozšířená po celé zemi, je pro prezentaci a popularizaci jejich filmů hodně důležitá,“ myslí si Fero Fenič.

Soutěžily i filmy točené mobilem

Vítězem soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil určené pro veřejnost se stal snímek Tmavě bílá od Jakuba Janči. Jde o příběh psance, který prchá před mocí různých systémů, ale současně má plán na přeměnu společnosti. V porotě seděli režiséři Marko Škop, Petr Václav a Jordi Niubó.

Na Febiofest přišlo letos kolem 63 tisíc diváků. Po Praze se vydává do všech dalších krajů republiky a na Slovensko.

Tomáš Pilát, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme