Luňákův debut Alois Nebel je navržen do nominací na Oskara

O prestižního Oscara bude za Českou republiku bojovat snímek debutujícího režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel. Do nominací v kategorii nejlepší cizojazyčný film ho vyslala Česká filmová a televizní akademie. Zda se ale snímek opravdu objeví v souboji o prestižní ocenění, bude jasné až koncem ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Krobot jako Alois Nebel | Foto: www.aloisnebel.cz

„Je to absolutně výjimečná technika filmu, kterou by tento snímek mohl zaujmout – atmosférou a netradiční animací, která vycházel z toho, že se film nejdříve natočil normální videokamerou a potom se překresloval. Zároveň ukazuje zajímavým způsobem rok ‘89 na pozadí malých, epizodních příběhů. A ostatně je to i kultovní komiks, který byl zpracován,“ hodnotí potenciál filmu ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler.

Petr Vachler dodává, že nominace filmu Alois Nebel vzešla z nelehké konkurence – o nominaci na Oskara se mohly ucházet filmy jako Lidice, Habermannův mlýn, Odcházení nebo Švankmajerův film Přežít svůj život.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler vysvětluje volbu filmu Alois Nebel pro nominaci na Oskara

Před třemi lety získal nominaci izraelský film Valčík s Bašírem, který vznikl podobnou metodou jako Alois Nebel. Podle Petra Vachlera je však hlavní devizou filmu jeho atmosféra a příběh, který může diváka zaujmout a který je ve filmu Alois Nebel velmi kvalitně zpracovaný.


Filmový příběh výpravčího Aloise Nebela se odehrává na konci 80. let v zapadlé železniční stanici Bílý potok v Jeseníkách. Hlavní roli si zahrál režisér Miroslav Krobot.

Alois Nebel je prvním komiksovým románem v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok, po jejím úspěchu další díly Hlavní nádraží a Zlaté Hory.

Adaptace populárního komiksu se bude v kinech promítat od 29. září.

ČRo, Jan Richter, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme