Malá kina hledají finance na digitalizaci. Přispět by mohla i EU

Na dvě stovky kin v malých městech a obcích by mohly zaniknout. Od příštího roku se výrazně omezí nebo skoro zastaví distribuce většinových filmových titulů na klasickém celuloidu. Většina filmové produkce se bude distribuovat na digitálních kopiích. Náklady na digitalizaci malého sálu se přitom pohybují kolem dvou milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kino Šebetov | Foto: Michal Záboj

V České republice jsou zatím kompletně digitalizované multiplexy. Problém s přechodem na nový formát mají hlavně malá kina.

Podle Petra Vítka z Rady státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie není pro malé obce snadné ani dosáhnout na peníze z evropských struktur.

„To znamená ale i pro malou vesnici hrozné administrativní zatížení, protože připravit projekt, který bude žádat na sto milionů českých u nějakého strukturálního fondu, to znamená třeba jenom sto tisíc jenom za přípravu,“ vysvětluje Petr Vítek.

Podle bývalého předsedy Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematorgrafie Přemysla Šoby se však prostředky musejí hledat na různých místech.

„Největší část musí asi sehnat obec – je to její kino, jsou to její občané, pro ně to dělá. Pak si myslím, že v tomto případě jde o takzvaný místní rozvoj a na to ještě v současné době stále máme ministerstvo. Pak je to otázka také kulturní infrastruktury, takže asi i prostředky ministerstva kultury jsou na to určené. No a z hlediska kinematografie je to také důležité, ale státní fond kinematografie už tu svoji možnost vyčerpal,“ uzavírá Přemysl Šoba.

Eva Rajlichová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme