MFF Karlovy Vary rozdal ceny nestatutárních porot

Hned dvakrát ocenily nestatutární poroty česko-slovenský film Cigán Martina Šulíka. Úspěch měl u poroty, která vybírá nejlepší evropský film, a také u poroty FICC, která uděluje cenu Dona Quijota. Podle ní se Šulíkův Cigán věnuje tématu, o němž se příliš nemluví, ale kterému Evropa ve velkém čelí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

46. filmový festival Karlovy Vary, cena nestatutární poroty udělila cenu za film Cigán, režie Martin Šulík

46. filmový festival Karlovy Vary, cena nestatutární poroty udělila cenu za film Cigán, režie Martin Šulík | Foto: Filip Jandourek

„Přístup k důležitému sociálnímu tématu současné Evropy o kterém příliš nemluvíme. Pro citlivý filmový příběh, který otevírá možnosti dialogu nejen mezi diváky filmových klubů,“ vysvětluje jeden z porotců Matěj Gil, proč film ocenění získal.

Ceny za tvůrce převzal zástupce Bontonfilmu, který uvádí Cigána do distribuce, Marek Janíček.

„Děkuji jménem tvůrců. A jenom takovou zajímavost – pro ty z vás, kteří budou mít v úterý čas, tak se koná speciální projekce v romské osadě na Slovensku, kde se ten film natáčel a bude to na fotbalovém hřišti, takže to bude velmi zajímavý zážitek,“ lákal.

Představitel hlavní role filmu Cigán Ján Mižigár navíc získal Zvláštní uznání Hlavní poroty.

Celý rozhovor, který režisér Šulík poskytl v průběhu festivalu Filmžurnálu, si poslechněte zde.

Ekumenická porota vybrala jako nejlepší německý snímek Neviditelná proto, že poukazuje na problematickou situaci, kdy se dobré úmysly mohou člověku stát překážkou v hledání sebe sama. V tomto případě se jedná o dramatický příběh mladé herečky nucené čelit temným stránkám své povahy ve snaze získat divadelní roli.

Ekumenická porota udělila i Zvláštní uznání snímku kanadského režiséra Ivana Grbovice s názvem Romeo 11.

Další ceny

Mezinárodní filmoví kritici z FIPRESCI vybrali americký film Spoluautor za nápadité ztvárnění příběhu o setkání dvou uprchlíků, kteří si zdánlivě nemají co říct.

Zvláštní uznání Ekumenická porota věnovala kanadskému snímku Romeo 11, citlivému portrétu mladého muže, který hledá vlastní identitu a lásku.

I Mezinárodní federace filmových klubů FICC udělila dvě ceny. Zvláštní uznání pro německý Lollipop Monster za originální zpracování univerzálního tématu dospívání odlehčeného nečekaně bizarním humorem.

Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří, nová organizace udělující cenu FEDEORA, ocenila chorvatský film Marijiny, dokumentární hudební komedie s prvky „kuchyňského dramatu“.

Cena NETPAC pro nejlepší asijský snímek patří turecko-bosenské metafyzické road movie Tenkrát v Anatolii, vítěze Velké ceny z Cannes.

Kateřina Křenová, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme