MFF KV uvádí ve světové premiéře zdigitalizovnou Marketu Lazarovou

Událostí číslo jedna v dnešním programu 46. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech bude světová premiéra zrestaurované kopie filmu Marketa Lazarová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marketa Lazarová | Foto: archiv Barrandov Studio a.s.

Drama z roku 1967 si budou moci vychutnat diváci ve Velkém sále hotelu Thermal už ve 14 hodin a film uvede herečka Magda Vašáryová, která kvůli tomu letos do Karlových Varů přijela.

Karlovarský festival poskytl divákům už několikrát možnost vychutnat si zdigitalizované kopie některých světových filmů a celý projekt jejich restaurování podporuje.

Tentokrát se podařilo restaurovat i český film a jak řekl prezident festivalu Jiří Bartoška, právě Marketu Lazarovou považují filmoví historikové i kritici za nejdůležitější dílo československé kinematografie. Proto byl pro digitalizaci vybrán.

Národní filmový archiv poskytl pro restaurování originální negativ i kopii a i přes použití moderní techniky by ten výsledný digitalizovaný film neměl překročit technologické limity doby, ve které dílo vzniklo.

„Hlavní úkol nebyl změnit, vylepšit, zaostřit, ale vrátit ho do podoby z 60. let tak, jak ho režisér Vláčil vytvořil a tak, jak bylo tehdy promítáno,“ říká Vít Komrzý, který na filmu pracoval.

Podle něj si budou novou verzi Markéty Lazarové moci vychutnat nejen diváci na karlovarském festivalu:

„Cílem a zadáním bylo zrekonstruovat to zejména z důvodů, aby bylo možné následně využít obnovenou premiéru a dále film distribuovat v nové vlně. Ať už v kinech nebo na blu-ray či DVD nosičích.“

Režisér František Vláčil obdržel Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii v roce 1998.

V hlavní soutěži byl dnes dopoledne uveden francouzský snímek Prázdniny u moře a film ze španělské produkce Neměj strach shlédne porota a diváci odpoledne.

K dnešnímu ránu bylo na festivalu akreditováno 4949 diváků.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme