Miloš Forman dostal cenu amerických režisérů za celoživotní dílo

Režisér Miloš Forman dostal cenu za celoživotní dílo. Udělilo mu ji Sdružení amerických režisérů. Jeho předseda Taylor Hackford označil Formana za jednoho z největších filmařů naší doby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Forman | Zdroj: Cinemart

Rodák z Čáslavi, který od roku 1968 žije ve Spojených státech, za svou kariéru získal například i tři Zlaté glóby a cenu BAFTA za nejlepší režii. Dvakrát pak získal Oscara za režii a mnoho dalších cen.

Americká odborná kritika nejvíce ocenila jeho filmy Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1975 a o devět let mladší Amadeus.

Oba filmy dostaly Oscarů dohromady třináct včetně toho za nejlepší film.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jitka Malá připravila sestřih Formanova díla

Ve výčtu Formanovy filmografie vyčnívají také Vlasy. Neboli jeden z nejvýznamějších muzikálů druhé poloviny 20.století, který byl mimořádný svým politickým přesahem.

I další Formanovo dílo se zapsalo do dějin kinematografie. Valmont, Muž na Měsíci, Lid versus Larry Flynt...

Zatím poslední film, který Miloš Forman režíroval, je záznam divadelního představení z autorské dílny Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka.

Novinářům se v poslední době spíš vyhýbá. V rozhovoru pro Český rozhlas mimo jiné zdůraznil, že podporuje prezidenta Obamu.

„Obama pro mě zklamání není, protože dělá, co může. Velice dobře si uvědomuje, že všem vyhovět nemůže, a že k tomu, aby to nějak vybalancoval, musí udělat určité kroky, které se nebudou líbit ani těm, ani těm,“ myslí si.

Cenu za celoživotní dílo Sdružení amerických režisérů dostaly jen tři desítky těch nejznámějších osobností jako Stanley Kubrick, Orson Welles nebo Francis Ford Coppola.

Jitka Malá, Vít Pohanka, Simona Bartošová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme