Na Berlinale se představí přes 400 filmů, mezi nimi budou i české snímky
Na 65. ročníku filmového festivalu Berlinale bude k vidění během 11 dnů více než 400 filmů, mezi nimi i české snímky. Do úvodního slavnostního večera zbývá sice devět dní, organizátoři festivalu v čele s ředitelem Dieterem Kosslickem ale už oznámili, jaký festival pro návštěvníky připravili.
„Máme hodně hollywoodských filmů, ale máme také spoustu intelektuálních, stejně jako politických snímků. Na festivalu promítneme také velmi pěkné estetické produkce. Pochopitelně jsme vždycky kritizovaní za výběr filmů. To je normální.“
„Ale vzhledem k tomu, že se nám v posledních letech počet festivalových návštěvníků zdvojnásobil, tak ten výběr nebude zas tak špatný,“ řekl ředitel festivalu Dieter Kosslick, který ho vede už od roku 2001.
Na 65. ročníku Berlinale se představí přes 400 filmů, budou mezi nimi i české snímky. Ředitel festivalu Dieter Kosslick očekává osvětový účinek
Pro letošní ročník vybrali organizátoři snímky, u kterých se prý diváci budou bavit a smát. Většina festivalových filmů se ale bude věnovat vážným tématům, která podle Kosslicka reflektují aktuální výzvy a problémy současné společnosti.
„Témata jsou migrace, náboženství, týrání, zneužívání dětí. A také témata, která mají hodně společného s etnologií, která se zabývají počátky lidí, původními místy, kde žili, a také tím, co se z lidí následně stalo.“
„Vše, o čem tu mluvím, jsou důsledky globalizace. Důvod, proč se lidé dnes cítí nejistě, spočívá v tom, že je globalizace vytrhla z jejich známého prostředí a nyní se potřebují zastavit a mít chvíli klidu,“ popisuje Dieter Kosslick.
Rumunsko, Bulharsko a Česko společně představí snímek Aferim!
Od letošního Berlinale Dieter Kosslick očekává právě osvětový účinek. Tento záměr podle něj naprosto splňuje rumunsko-bulharsko-český koprodukční snímek Aferim!, který se promítá v hlavní festivalové soutěži. Podílela se na něm také česká společnost Endorfilm.
Děj filmu Aferim! se odehrává na Balkáně, ve Valašsku 19. století. Vypráví příběh strážníka a jeho syna, kteří hledají uprchlého romského otroka. Na své cestě potkávají lidi různých národností a náboženství. Snímek ukazuje předsudky pozdně feudální doby ve východní Evropě, kde romští otroci existovali ještě v 19. století.
„Tento film vypráví příběh z doby před 200 lety. Tenkrát vládla extrémní náboženská nenávist, zejména ze strany katolické církve. Židé a také Romové byli pronásledováni. Film je z tohoto pohledu velmi působivý, protože jednoduše ukazuje, že se toho bohužel za tu dobu příliš nezměnilo,“ doplňuje ředitel Berlinale Dieter Kosslick.
Kromě koprodukčního snímku má Česko na festivalu zástupce i v dalších kategoriích, už nesoutěžních. V kategorii Forum se představí česko-slovenský film Koza režiséra Ivana Ostrochovského a v kategorii nazvané Panorama se promítne dokumentární film Danielův svět od režisérky Veroniky Liškové.
I letos očekává Berlinale na červeném koberci řadu filmových hvězd jako Nicole Kidman, Natalie Portman, Christian Bale, Helena Bonham Carter nebo Helen Mirren.
V porotě hlavní soutěže zasednou také osobnosti, které diváci znají z filmových pláten. Bude to například francouzská herečka Audrey Tautou a německý herec, který už prorazil na mezinárodní scéně, Daniel Brühl.